Youtube ne kadar internet yer?

Youtube, tüm dünyada en çok ziyaret edilen web siteleri ortasında bulunuyor. Bir görüntü paylaşım platformu olan Youtube, pek çok insan tarafından para kazanmak hedefiyle tercih edilmektedir. Başka bireyler ise bilgi ve cümbüş hedefiyle bu platformu kullanıyor.

Gün içerisinde dışarıda olunduğu vakitlerde pek çok kişi vakit geçirmek için görüntü izlemeyi tercih ediyor. Bunun için de taşınabilir data kullanımı gerekiyor. Şayet sınırsız bir bilgi planına sahip değilseniz, her ay ne kadar taşınabilir bilgi kullandığınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Bu durum da akıllara “Youtube ne kadar internet yer?” sorusunu getiriyor.

Youtube neden bu kadar bilgi kullanıyor?

Görüntü iletmek, bilgi yüklü bir süreçtir. Görüntü, saniyede birkaç defa değişebilen binlerce pikselden oluşuyor. Yani aygıtınıza ulaşmak için internetten geçmesi gereken çok fazla bilgi yer alıyor.

Bir web sayfasını indirmek ya da ses akışı yapmakla karşılaştırıldığı vakit, görüntü daha karmaşıktır. Bu bakımdan daha fazla bilgi kullanır. Lakin bu durum sadece Youtube ile sonlu değildir.

Youtube ne kadar internet yer?

Youtube’un kullanmış olduğu data ölçüsü büyük ölçüde görüntülediğiniz görüntünün kalitesine bağlıdır. Görüntünün çözünürlüğü ne kadar yüksek olursa aygıtınızın o kadar fazla bilgi indirmesi gerekiyor. Bu da daha fazla data manasına geliyor.

  • 144p

Bir görüntüyü 1 saat boyunca en düşük olan 144p ayarında izlerseniz sırf 114 MB data kullanmış olursunuz. Bu, saniyede 0.003 MB manasına gelmektedir.

  • 240p

Birebir halde 240p bir görüntüyü 1 saat boyunca izlediğiniz takdirde de 162 MB bilgi harcamış oluyorsunuz. Bu da saniyede 0.045 MB internet kullanıldığını gösteriyor.

  • 360p

4K ekranların epey yaygın olduğu bu periyotta 360p, epeyce düşük bir çözünürlük olarak görülmektedir. 360p ayarında bir görüntü, dakikada 5 ile 7.5 MB ortası data harcarken, saatte 300 MB ya da 450 MB internet harcıyor.

  • 480p

Bilgi tasarrufu açısından hayli yüksek olan 480p, en çok tercih edilen çözünürlük olarak bulunmaktadır. Dakikada 8 ile 11 MB ortasındayken, saate ise 480 ile 660 MB ortasında data kullanıyor.

  • 720p

Geçmiş vakitlerde kâfi gelen 720p, günümüzde düşük bir ayar olarak görülmektedir. 720p kalitesindeki bir Youtube görüntüsü, 1.24 ile 1.7 GB data kullanımı gerçekleştiriyor.

  • 1080p

Akıllı telefonundan yüksek çözünürlükte bir Youtube görüntüsü izlemek isteyen bireyler 1080p ayarını tercih ediyor. Bu ayardaki görüntüler ise saatte 2.03 ile 3.04 GB ortasında bilgi kullanıyor. Tüm bu çözünürlüklerin yanı sıra 1440p ile 2160p çözünürlükleri de bulunmaktadır.

Youtube data kullanımı nasıl azaltılır?

Youtube görüntülerinde görüntü kalitesi varsayılan olarak ayarlanmış olsa da, kalite en düşük 144p’ye düşüyor. Şayet izlediğiniz görüntülerden ötürü çok fazla bilgi kullanımı yaptığınızı düşünüyorsanız görüntünün kalitesini düşürmek hayli tesirli olacaktır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog