Yeni Xbox uygulaması Steam’in özelliğine kavuştu

Microsoft, Windows mağazasından oyun yükleme sürecini büyük ölçüde düzgünleştiren Windows için yeni bir Xbox uygulamasını yayınladı. Güncellenen uygulama, PC oyuncularının oyun belgelerine sınırsız erişimi ile kendi seçtikleri rastgele bir klasörün içine yüklemelerine müsaade veriyor.

Bu yenilik, PC için Xbox Game Pass’ten oyun yüklemenin yarattığı meselelerin birçoklarını gidermeye yardımcı olan bir seçenek olacak. Ayrıyeten oyun belgelerini yedekleyebileceğiniz ve gerekirse geri yükleyebilme yeniliklerini de barındırıyor. Daha evvel Microsoft, oyunları bir şoförün kökündeki bir WindowsApps klasörüne yükler ve bu klasörü kilitliyordu.

PC için Xbox uygulaması ile oyun kurulumları kolaylaşıyor

Güncellenmiş Xbox uygulaması artık bir pozisyon seçmenize müsaade veriyor ve mevcut oyunlarınız yüklüyse bunları ikincil şoförlere taşıyabiliyorsunuz. Uygulamayı test ettik ve Forza Horizon 5 oyununu muvaffakiyetle ikinci şoföre taşıyabildik. Artık bu belge ve klasörlere de tam olarak erişebiliyoruz.

Windows 10 ve Windows 11 kullanıcıları, mağazadan Xbox Insider Hub uygulaması aracılığıyla yeni Xbox uygulamasını test edebilir. Güncellenmiş Xbox uygulamasını edinmek için Xbox Insider Hub uygulamasındaki “Windows Gaming” önizlemesine katılmanız gerekiyor.

Ayrıyeten Windows mağazasından indirilen oyunları Steam‘e ekleyemiyorsunuz. Zira bunu engelleyen bir müsaade sorunu bulunuyor. Xbox uygulaması hala önizleme etabında, bu nedenle yaygın olarak kullanıma sunulmadan evvel giderilecek bir yanılgı olabilir.

Microsoft’un bu yeniliğiyle birlikte, Windows mağazası oyun yüklemeleri, PC kullanıcıları için yıllarca süren sorun ve kusurlardan sonra nihayet Steam gibisi hale geliyor. Windows mağazası nedeniyle PC için Xbox Game Pass’ten kaçınıyorsanız, bu yeni Xbox uygulaması ilgili birtakım baş ağrılarını ortadan kaldıracaktır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog