WhatsApp, yediği cezanın akabinde zımnilik siyasetini güncelledi!

Dünya çapında 2 milyarı aşan faal kullanıcı sayısına ulaşan WhatsApp, yıllardır en çok kullanılan taşınabilir iletileşme uygulaması unvanını elinde tutuyor. Her gün yüz milyarın üzerinde iletinin gönderildiği platform şimdiyse Avrupa birliğinden yediği 225 milyon Euro (188 milyon Sterlin) fiyatındaki cezanın iptali için uğraşıyor.

WhatsApp başını AB ile kedere sokmak istemiyor

WhatsApp, bu yılın başlarında yediği 225 milyon Euro para cezasının ve düzenleyicilerden gelen kınamanın akabinde saklılık siyasetini daha şeffaf olacak formda güncelledi. Şirket, güncellemenin kullanıcı bilgilerini sürece biçimini değiştirmediğini belirtiyor. Ancak Avrupa Birliği saklılık düzenleyicilerinin bu sürece konusunda ne kadar şeffaf olduğu konusundaki taleplerini karşıladığını söylüyor.

Eylül ayında verilen karar aslında Meta’nın (WhatsApp Instagram ve Facebook’un yeni çatı şirketi) WhatsApp’ın kullanıcıların bilgilerini hangi yargı alanlarında işlediğini ve şahısları rehberlerinde nasıl tanımladığını bireyleri gereğince bilgilendirmediğini söylüyordu.

Şirketin yeni güncellemelerle birlikte getirmiş olduğu siyasetin, Birleşik Krallık’ta ve Avrupa Birliği’nin Genel Bilgi Muhafaza Düzenlemelerini (GDPR) kabul eden öbür Avrupa yargı bölgelerinde yürürlüğe girmesi planlanıyor.

WhatsApp karara tepkili!

WhatApp, Avrupa operasyonlarını Dublin merkezli ofisinden yürütüyor. Bu sebeple AB’nin önde gelen kapalılık düzenleyicilerinden İrlandalı DPC tarafından şimdiye kadar verilen en yüksek para cezası oldu. Hususla alakalı açıklama yapan şirket şunları söyledi:

İrlanda [DPC] tarafından emredildiği üzere, Avrupa Bölgesindeki beşerler için Kapalılık Siyasetimizi yine düzenledik ve daha fazla detay ekledik. Ama karara katılmıyoruz ve gerekli bilgileri zati tüm kullanıcılarımıza sağladığımıza inandığımız için temyize gidiyoruz.

Paylaşmış olduğumuz bu güncelleme bilgilerinizi nasıl işlediğimiz, kullandığımız yahut Meta ile paylaştığımız da dahil olmak üzere, kullanıcı saklılığına yahut hizmetimizi çalıştırma biçimimize olan bağlılığımızı değiştirmez. Dünyanın neresinde olursanız olun, tüm ferdî iletilerinizi uçtan uca şifreleme ile koruyoruz. Bu da WhatsApp’ın bile bunları okuyamayacağı yahut dinleyemediği manasına geliyor.

Siz WhatsApp ile Avrupa birliği ortasındaki bu yaşananlarda kimi haklı buluyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog