WhatsApp, işletmeler için bulut tabanlı hizmetini duyurdu

Pandemi sebebiyle çevrimiçi alışveriş kesiminde beklenenden yüksek artış gerçekleşti. WhatsApp, işletme hesabına sahip şirketler için bulut tabanlı Business API özelliğini duyurdu.

Birçok teknoloji firması süreçlerin tüm platformlarda problemsiz gerçekleşebilmesi için bulut tabanlı tahlillere başvuruyor. Bu hususta çalışma yürüten WhatsApp, işletmelerin entegrasyon sürecini hızlandırmak için kolları sıvadı.

WhatsApp, Business API için bulut tabanlı tahlil üretti

Facebook’un altyapısında barınan Business API, şirketlerin entegrasyon için haftalarca mesai harcamasına sebep oluyordu. Bu bahiste çalışma yaptıklarını açıklayan yetkililer, entegrasyon sürecinin dakikalar içerisinde çözülebileceğinin altını çizdi.

Son birkaç yıldır Business API sistemini geliştiren şirket, gönderilen ileti sayısına ve bölgeye nazaran değişen oranlarla ileti başına ödeme alıyor. İşletmelerin geçiş sürecini kolaylaştırmak isteyen WhatsApp, eski API sistemine dayanağın devam edeceğini belirtti.

Zendesk Eser Lider Yardımcısı Mike Gozzo yaptığı açıklamada, “Bulut tabanılı API, hem bizim üzere hizmet sağlayıcılar hem de müşterilerimiz için WhatsApp kullanmanın karmaşıklığını azaltmada büyük bir adım. WhatsApp İstemcilerini barındırma konusunda endişelenmemize gerek kalmaması, API aracılığıyla sunulan birçok varlıklı özelliği desteklemeye daha yeterli odaklanmamızı sağlayacak.” dedi. “ dedi.

WhatsApp, bugün 175 milyondan fazla kullanıcısının her gün bir işletmeye ileti gönderdiğini ve bu eğilimin bilhassa Hindistan, Brezilya ve Endonezya üzere ABD dışındaki pazarlarda büyüdüğünü belirtti. Geniş çaplı araştırma yapan şirket, tüketicilerin beklemeye alınmaları gereken davet merkezi numaralarını kullanmak yerine iletileşmeye geçme talebinde artış olduğunun altını çizdi.

Birtakım ülkelerdeki kullanıcıların yüzde 75’inin işletmelerle iletileşme yoluyla irtibat kurmak istediklerini söylediği belirtiliyor. Ayrıyeten kullanıcıların yüzde 68’inin iletileşme yoluyla bağlantı kurabildikleri bir işletmeden iş yapma yahut alışveriş yapma mümkünlüğünün daha yüksek olduğu ayrıntılar ortasında yer alıyor.

Şirketin bir öbür gelir modeli ise Facebook ve Instagram’da kullanıcılara tek tık ile işletme hesaplarına ileti atma imkanı sunması. Şirketler, reklam vererek müşteriler ile WhatsApp üzerinden direkt irtibat kurabiliyor.

2018 lansmanı sonrasında küçük işletmeleri de bünyesine katan WhatsApp Business, şu an 50 milyon küçük işletme hesabına hizmet veriyor. Bulut tabanlı API haricinde yeni iyileştirmeler ile de karşımıza çıkan şirket, işletmelerin daha süratli cevap vermesini sağlayacak özelliklerini duyurdu.

Kullanıcılar, WhatsApp üzerinden stok bilgisi ve uçuş bilgileri üzere birçok bilgiyi direkt olarak alabilecek. Bilhassa havayolu şirketleri için hazırlanan uçuş kartı oluşturma özelliği birçok kişiyi heyecanlandırmayı başardı.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog