WhatsApp, işletme hesaplarını tanımayı kolaylaştırıyor!

iOS bünyesine gelen yeni güncellemede bir WhatsApp Messenger beta sürümü gelmişti. Bu noktada anlık iletileşme uygulaması artık işletme hesaplarını daha besbelli hale getirdi. Gelen yeni özellikte işletmenin isminin altında işyeri hesabı olduğunu belirten bir yazı çıkıyor.

Artık ise WhatsApp bu özelliği Android kullanıcılarına sundu. Şimdi beta sürümünde olan değişiklik iOS‘ta sunduğu seçeneklerin birebirini içeriyor.

WhatsApp, işyeri hesaplarını kullanıcıya belirtiyor

Aşağıda yer alan ekran imgesinde görebileceğiniz üzere, bir işletme hesabıyla sohbet ederken işyeri hesabının altında süreksiz bir ibare beliriyor. Buna ek olarak WhatsApp yeni güncellemeden itibaren tahlil sağlayıcıları kullanan işletmelerle sohbetlerinizi ve aramalarınızı koruyor. Bu noktada işletmelerin Facebook hizmetlerine ya da üçüncü taraf şirketlere güvenebilecekleri görüldü. Bildirilerinizi nasıl işledikleri ise onlara bağlı olarak değişiyor.

Fotoğraf: WaBetaInfo

İletileriniz uçtan uca şifrelenmeye devam ediyor

WhatsApp iletilerinizi hala uçtan uca şifreliyor. Bu durumun da hiçbir vakit değişmeyeceğini vadediyor. Yalnızca kimi işletme hesaplarının sizlerle sohbetini depolamak için kullandığı yolda bir değişiklik uyguladı. Şayet bulut sağlayıcılarının hizmetlerinin kullanımı başlarsa, bu değişiklik sohbette karşı tarafa bildiriliyor.

Kullanıcılar, işletmenin harici hizmetleri kullanıp kullanmadığını bilecekler

Kullanıcılar, işletmenin kendileriyle sohbeti yönetmek ve depolamak için Facebook‘a mı yoksa harici hizmetlere mi güvendiğini bilecek. Bunun yanı sıra konuşmaları üzerinde her vakit bir denetime sahip olacak. Böylelikle işletme hesaplarıyla sohbeti durdurma ve engelleme imkanına sahip olacaklar.

WhatsApp bünyesinde yer alan işletme hesaplarının hepsi tıpkı değiller. Bir işyeri ile sohbet içerisindeyseniz bu onların tahlil sağlayıcı kullandıkları manasına gelmiyor. Bu noktada bir işletme hesabı kullanıcılarla sohbeti yönetmek ya da depolamak için harici bir hizmetten kaçınıyor olabilir. Lakin bulut hizmeti kullanan işletme hesapları da mevcut. Bunların ek hizmetleri var ve müşterilere faal bir formda karşılık verebiliyor. Anlık iletileşme uygulaması bu güncellemeyle bunu anlamayı kolaylaştırıyor.

WhatsApp‘ın sunduğu bu özellik sayesinde artık kullanıcılar mesajlaştıkları tarafın bir işletme olup olmadığını anlayacak. Bu noktada kendini işletme olan tanıtan şahısların yaptığı dolandırıcılık atakları de son bulabilir. Tanınan anlık iletileşme uygulamasının özelliği ne vakit kararlı sürüme çıkartacağı ise şimdi aşikâr değil.

Sizler WhatsApp kullanmaktan mutlu musunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından belirtmeyi unutmayın!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog