WhatsApp, bildirileri silme müddetini uzatıyor!

Dünyanın en tanınan üçüncü taraf iletileşme platformu WhatsApp, orta vermeden yeni özellikler üzerine çalışmaya devam ediyor. Beta testleriyle daima olarak bir şeyler deneyen şirket, bilhassa tartışmalı saklılık siyasetinden sonra bu alanda âlâ bir ivme yakaladı.

Şu anda WhatsApp’ın rakipleri, hem fonksiyonellik hem de özelleştirme açısından hayli önde. Örneğin Telegram’ın sunmuş olduğu özellikler neredeyse saymakla bitmez. Fakat Facebook’a ilişkin olan şirket, kademe kademe ilerleyerek rakiplerindeki özellikleri uygulamaya getiriyor ve daha uygun bir tecrübe sunmayı amaçlıyor. İşte artık buna bir yenisi daha ekleniyor…

WhatsApp, eski bildirilerde müddet sonunu artıracak

Bilindiği üzere şu anda WhatsApp’tan gönderilen bir ileti, yalnızca saatler içerisinde geri alınabiliyor. Bu durum pek çok kullanıcı tarafından hayli reaksiyon toplamıştı. Neyse ki beklenen güncelleme yolda.

WhatsApp’ın yeni özelliklerini evvelce sızdıran WABetaInfo isimli kaynak, uygulamanın 2.21.23.1 sürümünde yeni bir özelliği fark etti. En son beta sürümde fark edilen bu özellik bildirilerin silinme müddetiyle ilgili.

İmaj kaynağı: WABetaInfo

WABetaInfo, yeni sürümle birlikte WhatsApp’ın bildirileri silme mühletini artıracağını gösteren bir ekran resmi paylaştı. Paylaşılan bu ekran fotoğrafına nazaran katı sınırlamalara sahip olan bu müddet, ilerleyen günlerde kullanıcıların üç aylık bildirileri bile silmesine imkan tanıyacak.

Şu anda bu güncellemeyi yükleyen kullanıcılar yeni özelliği ne yazık ki deneyimleyemiyor. Görünüşe bakılırsa WhatsApp şu anda yalnızca geliştirme evresinde. Yani kelam konusu yeniliğin beta kanaldaki kullanıcılara ne vakit sunulacağı bilinmiyor. Fakat her şey yolunda giderse önümüzdeki günlerde ya da haftalarda yeni bir güncelleme ile test kullanıcıları bu özellikten yararlanabilecek.

WhatsApp’ın test ettiği bu özellik aslında Telegram’da uzun müddettir var. Kıyasıya rekabette adım adım tepeye ilerleyen Telegram, uzun müddettir hem diğerlerinin hem de sizin iletilerinizin silinmesini destekliyor. Bunun yanı sıra Signal uygulaması içinde tıpkı durum kelam konusu. Yani Facebook’a ilişkin olan WhatsApp, bu özelliği geliştirmekte biraz geç kalmışa benziyor.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog