Virgin Galactic, 100 uzay bileti daha sattı!

Virgin Galactic, profesyonel olmayan insanları uzaya çıkarıp, atmosferin dışında bir uzay gezisi imkanı sağlamayı amaçlaması ile biliniyor. Richard Branson tarafından 2004 yılında kurulan ABD merkezli şirket, uzay meraklılarına hayallerini yaşatmak için çalışmalarına devam ediyor.

Şirket, uzay seyahatini ticari bir hizmet olarak sunuyor. 2005‘te satışı başlayan biletler, 2014 yılına kadar yaklaşık 600 alıcıya ulaşmıştı. Artık ise Virgin Galactic, gelecek uzay seyahati için 100 bilet daha sattı. Üstelik bilet fiyatları da arttı. İşte biletin yeni fiyatı ve ayrıntılar…

Virgin Galactic biletlerinin yeni fiyatı

2022 sonlarında gerçekleşmesi beklenen ticari uzay seyahati bilet satışlarına 100 bilet daha eklendi. Üstelik bilet fiyatları, 2005 yılında başlayan birinci satışlardan bu yana hayli arttı. Virgin Galactic, finansal sonuçlarını açıkladı.

2005 ve 2014 yılları ortasında satılan yaklaşık 600 biletin fiyatı 200 bin – 250 bin dolar ortasında oldu. Şimdiki uzay gezisi koltuk fiyatı ise 450 bin dolara çıktı. Bu sayı, evvelki yıllardaki fiyatın neredeyse iki katına tekabül ediyor. Şirket buna karşın alıcı bulmakta zorlanmışa benzemiyor. Satılan 100 bilet bunun apaçık bir göstergesi. AFP (Agence France – Presse) haber ajansının ulaştığı bilgiye nazaran, şirket toplam 700 bilet sattı.

Virgin Galactic CEO’su Michael Colglazier, mevzu hakkında konuştu. Önümüzdeki yıl verilmesi planlanan ticari hizmetin, daha sağlam olması ismine araçların dayanıklılığını ve güvenilirliğini test ettiklerinden bahsetti. Bu mevzuda net bir yol haritası çizmeyi hedeflediklerini de ekledi. Colglazier, uzay seyahati için talebin çok olduğunu ve varsayımların ötesinde süratli koltuk satışı yaptıklarını vurguladı.

Uzay turizmindeki öbür isimler

Uzay turizmi kesimi son devirlerde giderek popülerleşiyor. Bu kulvarın en bilinen isimleri Blue Origin ve SpaceX‘in bilakis Virgin Galactic, farklı araçlar kullanıyor. Şirketin kullandığı uzay aracı, yatay olarak kalkıyor. Yüksek rakıma ulaşabilen bu devasa araç, atmosfer dışına çıktıktan sonra rokete güç sağlayan uzay uçağını bırakıyor.

Blue Origin‘in yörünge altı roketi New Shepard biletlerinin maliyeti bilinmiyor. Lakin Virgin Galactic bilet fiyatlarından daha yüksek bir sayı varsayım ediliyor. Yapılan bir çevrim içi müzayedede, 2 bilet için 28 milyon dolar ödendi. Ancak müzayedeyi kazanan kişi uçuşu erteledi.

SpaceX‘in Falcon 9 üzerinde duran Crew Dragon uzay aracının koltuklarının ise 10 milyonlarca dolara mal olduğu kestirim ediliyor. Rakip firmalara bakıldığında, Virgin Galactic‘in uzay turizmi dalındaki en hesaplı tercih olacağını söyleyebiliriz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog