Uzaydan çekilen nefes kesici Dünya fotoğrafları!

Memleketler arası Uzay İstasyonu, bilim grupları için bir laboratuvar olmasının yanı sıra Dünya görünümü fotoğrafları için muazzam bir yer de. Birçoğumuz astronotların yerinde olmayı ve Dünya’ya o açıdan bakmayı çok istiyor. Astronotlar da çektikleri yeryüzü fotoğraflarını paylaşmayı epey seviyor.

Artık, bu hafta uzay üssünden çekilen üç fotoğrafın öyküsünü sizlerle paylaşacağız. Birlikte bu süper yeryüzü imajlarını inceleyelim…

Uzaydan çekilen en yeni Dünya fotoğrafları

Milletlerarası Uzay İstasyonundaki (ISS) astronotlar, bu hafta üç yeni fotoğraf paylaştı. Astronotlar, Dünya’nın dikkat cazibeli imgelerini yayınlarken, fotoğrafçılık hünerlerini de bir defa daha sergiliyor. Bu fotoğraflardan birincisi son vakitlerde çektiği Dünya görüntüleri ile isminden kelam ettiren Thomas Pesquet‘ten.

(Foto: Thomas Pesquet)

Avrupa Uzay Ajansı astronotu Thomas Pesquet, Dünya fotoğrafları ile Twitter’da binlerce beğeni alıyor. Son paylaştığı fotoğraf, adeta bir van Gogh tablolarını andırıyor. Digital Trends’e nazaran, yağlı boya tabloya benzeyen fotoğraf, fırçasını ve paletini yörüngeye sokma bahtı bulsaydı van Gogh’un neler yapabileceği konusunda fikir veriyor.

Pesquet, bu hafta başında uzay istasyonu Avustralya’nın üzerinden geçerken bu fotoğrafı yakaladı. Lakin ESA astronotu, kelam konusu fotoğrafın tam olarak Avustralya’nın hangi pozisyonunu gösterdiğini açıklamadı.

ABD’yi gösteren iki yeni fotoğraf geldi!

Uzaydan çekilen Dünya fotoğrafları listesine girmeyi başaran bir öbür fotoğraf ise NASA astronotu Megan McArthur‘a ilişkin. San Francisco’nun ikonik Golden Gate Köprüsü’nün uzaydan imgesi beğeni topladı.

(Foto: Megan McArthur / NASA)

McArthur’un bu fotoğrafı tıpkı vakitte birkaç belirli başlı yeri daha gösteriyor. Örneğin, Farallones Körfezi, San Francisco Körfezi, kentin büyük bir kısmı ve Alcatraz Adası gibi…

Dünya fotoğrafları ortasında üçüncü sırada ise NASA astronotu Shane Kimbrough‘un çekimi yer alıyor. Bu fotoğraf nitekim muazzam bir görüntüyü gösteriyor.

(Foto: Shane Kimbrough / NASA)

Gerçeküstü bir imaj izlenimi veren fotoğraf, devasa CD’leri andırıyor. Kimi beşerler için ise bir ekin çemberi üzere. Lakin aslında merkezi bir nokta etrafındaki fıskiye sistemini kullanan bir tarım toprağı. Bu manzara ABD‘den geliyor. Bu dairesel ekin tarlaları, hayli ilgi cazibeli.

Bu ortada, Pesquet de bu yılın başlarında uzay istasyonu Suudi Arabistan‘ın üzerinden geçerken emsal bir imaj yakalamıştı.

Bununla birlikte, astronotların görünümünü kıskansak da uzaydan imaj yakalamak hiç de kolay değil. Astronotlar, uzay üssünde çoğunlukla bilimsel deneyler yapmakla meşgul. Bu nedenle, kameralarını alarak pencereden bakmak için hudutlu vakte sahipler.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog