Unreal Engine 5 ile tarihin en gerçekçi yüz animasyonları yapıldı!

13 Mayıs 2020 tarihinde oyun motoru imalcisi Epic Games tarafından duyurulan ve geçtiğimiz Mayıs ayında erken erişime açılan Unreal Engine 5 birinci demolarıyla izleyenleri mest etmişti. Lakin bu hafta içerisinde Ziva Dynamics isimli geliştirici tarafından yayınlanan yeni görüntüler, bizleri gelmiş geçmiş en düzgün yüz animasyonlarıyla karşı karşıya bıraktı.

Unreal 5 görsellik bir öbür düzeye taşıyor

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz yılın Mayıs ayında, Unreal Engine 5’in duyurusu PlayStation 5 üzerinde gerçek vakitli çalışan bir demo ile duyurulmuştu. İnteraktivite, dinamik aytınlatmalar ve inanılmaz ayrıntı düzeyiyle izleyenleri kendine hayran bırakan demo, gelecekte nelerle karşılaşabileceğimizi gözler önüne seriyordu. O denli ki yayınlanan görüntünün evvelce hazırlandığı ve CGI olduğu dahi sav edildi.

Üstte tekrar izleyebileceğiniz demonun daha ne kadar ileriye taşınabileceğini düşünürken, Ziva Dynamics isimli geliştirici orijinal bulut tabanlı yüz animasyon tarayıcısını duyurdu. ZRT Face Trainer isimli proje, beta versiyonuyla makine öğrenme tekniğini kullanarak şu ana dek görmüş olduğumuz en gerçekçi yüz animasyonlarını oluşturuyor.

Ziva’nın YouTube kanalında yayınlanan ve çabucak aşağıdan izleyebileceğiniz görüntü, gerçek vakitli olarak 4K ve 60FPS’te çekilmiş. ZRT Face Trainer’ın bilgi tabanı, 15TB boyutundaki 4D görselleri içeriyor ve toplamda 72.000 farklı yüz mimiğini Unreal Engine 5 ile gerçek vakitli olarak taklit edebiliyor.

Son olarak şunu da eklemeliyiz; bu gerçekleştirilen proje son kullanıcıya hiçbir vakit ulaşmayabilir. Bunun yerine firma, bu teknolojiyi oyunlarında kullanmak isteyen çeşitli oyun yapımcılarına pazarlamayı deneyecektir. Lakin gösterdikleri teknoloji şimdiden bu düzeydeyse, yakın periyotta oynayacağımız oyunlarda inanılması güç animasyonlar izleyebiliriz.

Pekala sizler Unreal Engine 5 ve Ziva RealTime Face Trainer hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog