Twitter’da ‘paralı tweet’ devri resmen başladı!

Twitter, bağış yoluyla gelir elde etmeyi sağlayan Muhteşem Takip özelliğini kullanıma açtı. Muhteşem Takip sayesinde dilediğiniz bir içerik üreticinin hesabına abone oluyorsunuz. Akabinde sunduğu fiyatlı paylaşımlara erişim sağlayabiliyorsunuz. Profilinize de ‘süper takipçi’ ikonu yerleştiren Twitter, bu prosedürle sizi başka kullanıcılardan ayırıyor.

Bağış sistemi toplumsal medya ve yayın platformlarının neredeyse hepsinde var. YouTube, Katıl özelliği sayesinde kanalların reklamlara ek olarak gelir elde etmelerine imkân verirken; yayıncılar tarafından sık kullanılan Twitch kuruluşundan beri bu formda çalışıyor. Öte yandan Instagram da misal bir özellik geliştiriyor.

Twitter, Harika Takip abonelerine özel sekme ekledi

Twitter’da bir hesabı takip ettiğiniz vakit, şayet faal etmişse ‘Süper Takip Et’ butonu karşınıza çıkıyor. Bu butona tıkladıktan sonra tam ekran bilgilendirme kartı sizi karşılıyor. Burada, hesap sahibi tarafından yapılan bilgilendirme bildirisine ek olarak Üstün Takip özelliğiyle alakalı bilmeniz gereken ayrıntıları okuyabiliyorsunuz.

Bir kişiyi Üstün Takip özelliğiyle takip ettiğiniz vakit, onun profilindeki ‘Süper Takip Tweetleri’ sekmesi erişiminize açılıyor. Burada, hesap sahibinin abonelere özel paylaştığı tweetlere ve fotoğraf/videolara ulaşabiliyorsunuz. Ayrıyeten Twitter, olağan tweetler ile harika takip tweetlerini ayırt edebilmeniz için, ekranda küçük bir bilgilendirme iletisi da gösteriyor.

Retweetlediğiniz tweetleri, hesabın harika takipçileri görecek

Bir profilin Muhteşem Takip Tweetleri sekmesindeki paylaşımlarını retweetleyebilir ve alıntılayabilirsiniz. Lakin bunlar, sırf kelam konusu kişinin muhteşem takipçisi olan kullanıcılar tarafından görülebilecek.

Abone olmayanlar tweet alıntıla özelliğinde sizin yorumunuzu okuyabilecek, lakin ilgili harika takip tweetini görebilmek için içerik oluşturucuyu Harika Takip etmeleri istenecek.

İçerik üretici olarak Üstün Takip’i profilinizde etkin etmek için en az 10 bin takipçiye sahip olmanız gerekiyor. Özelliğin fiyatı ise 2.99, 4.99 ve 9.99 Amerikan doları ortasında değişiklik gösteriyor. İsteyeceği fiyatı içerik oluşturucu şahsen belirliyor.

Bu ortada Twitter’da tek para kazanma metodunun Üstün Takip olmadığını belirtmekte yarar var. Şirket Bahşiş Kutusu ile kullanıcıların, sevdiği hesaplara bağış yapmalarına müsaade veriyor. Ayrıyeten Biletli Odalar sayesinde de fiyatlı Spaces (Sohbet Odaları) yayını açarak gelir elde edebiliyorsunuz. Spaces geçtiğimiz günlerde 1000 taban takipçi sonunu kaldırdı ve tüm kullanıcıların erişimine açıldı.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog