Twitter, web sürümündeki en büyük sorunu çözdü!

Twitter, web sürümündeki ‘kaybolan tweet’ meselesini tahlile kavuşturdu. Yaklaşık iki aydır kullanıcılar, sitede bir tweeti okurken ana sayfanın bizatihi yenilenmesinden şikayet ediyorlar. Bu durum vakit çizelgesinde yeni tweetlerin otomatik olarak yüklenmesine yol açıyor. Haliyle o an okumakta olduğunuz bir tweet de geriye düştüğü için ortadan kayboluyor.

Toplumsal medya şirketi, Eylül ayında yaptığı açıklamada sorunun farkında olduğunu söylemişti. “Bunun hudut bozucu bir tecrübe olduğunu biliyoruz, bu yüzden bunu değiştirmek için çalışıyoruz” diyen ve iki ay içerisinde durumu düzelteceğini belirten Twitter, kelamını tuttu. Platformun web sürümünde küçük fakat kıymetli bir yenilik hayata geçti.

Twitter artık ana sayfayı otomatik yenilemeyecek

Twitter yeni özelliği şu tabirlerle duyurdu:

Kaybolan Tweet tecrübesine yönelik bir güncelleme web için kullanıma sunuluyor! Artık yeni Tweetlerin vakit çizelgenize ne vakit yüklenmesini istediğinizi seçebilirsiniz. Bunun için üstteki Tweet sayaç çubuğunu tıklayın.

Pazartesi gününden itibaren Twitter’da yeni devir başladı. Evvelden takip ettiğiniz bireyler tweet paylaştıkça ana sayfa otomatik olarak yenileniyordu. Bu sistemi kullanımdan kaldıran toplumsal medya platformu, yeni paylaşımların yüklenip yüklenmemesini büsbütün kullanıcı tercihine bıraktı. Ayrıyeten tweetleri hiçbir vakit yenilememe özgürlüğü de verdi.

Yüklenecek yeni tweetler algılandığında, Twitter bunları size ana sayfanın üst kısmında bildirecek. “20 Tweeti Göster” üzere bir istem çıkacak ve buna tıklanmadığı sürece ana sayfa yenilenmeyecek. Göster butonuna basıldığında ise ansızın sayfanın en üstüne atlayacak. Böylece yüklenen en son tweete süratlice ulaşım sağlayabileceksiniz.

Twitter, ana sayfayı Instagram’a benzetti

Kaybolan tweet meselesini çözmekle kalmayan Twitter, taşınabilir kullanıcılarına da farklı tecrübeler sunmak için ağır çalışmalar sürdürüyor. Şirket bu kapsamda geçtiğimiz günlerde ana sayfanın dizaynını değiştirdi. Instagram gibisi, ekranda daha geniş alan kaplayan içerik dizaynını hayata geçirdi. Yeni görünüm iOS‘ten başlayarak kademeli olarak erişime açıldı.

  • Eski tasarım
  • Yeni tasarım

Buna ek olarak platform, uygulamada ve web sürümünde tam boyutlu görseller göstermeye başladı. Bu sayede, evvelden bir fotoğrafı kırpılmış versiyonunu gören kullanıcılar artık tam halini görebiliyorlar. Birinci etapta Android ve iOS’te kullanılmaya başlanan yeni özellik geçtiğimiz hafta internet sitesine de geldi.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog