Twitter, iOS ve Android’de bir özelliği durdurdu!

Twitter, AMP hizmetine ait bir karar aldı. Tanınan toplumsal medya platformu geçtiğimiz günlerde de bir güncellemeyi duyurmuştu. Şirket, kullanıcılardan gelen şikayetleri dikkate alarak bir sorunu çözdü. Kullanıcılar, web sürümündeki ‘kaybolan tweet’ sıkıntısından şikayetçiydi. Yani bir tweeti okurken sayfa zaten yenilendiği için okumakta olunan tweet de geriye düşüyor.

Son olarak toplumsal medya şirketi, yeni bir açıklama yaptı. Buna nazaran, iOS ve Android aygıtlarda AMP’de irtibat açmayı durdurdu. Kelam konusu özellik, 2022’den evvel basamaklı olarak kaldırılacak.

Twitter, AMP dayanağını sessizce kesti

The Verge‘ün haberine nazaran, SEO uzmanı Christian Oliveira Twitter’da bir gelişmeyi fark etti. Oliveira, Twitter’ın taşınabilir aygıtlarda Hızlandırılmış Taşınabilir Sayfalar (AMP) takviyesini geri çektiğini açıkladı. SEO için değerli olan bu özellik, taşınabilir sayfaların daha süratli açılmasına yönelik kodlama tekniğidir.

Dayanak sayfasındaki açıklamaya güncelleme ekleyen Twitter, AMP özelliğini yıl sonuna kadar kullanımdan kaldıracağını belirtti. Bununla birlikte, Twitter’ın bu özelliği iOS ve Android‘den kaldırmasıyla bu süreç tamamlanmış görünüyor. Artık Twitter’dan bir sayfayı ziyaret etmeye çalıştığınızda AMP sürümü yerine direkt web sayfasına yönlendirileceksiniz.

Twitter, AMP’ninsüratli yüklenen, yüksek performanslı taşınabilir web tecrübelerine müsaade verdiğini aktarmıştı. Lakin Google’ın 2015’te tanıttığı bu teknoloji hayli tartışmalı da. Tartışmaların birden fazla, Google’ın proje üzerindeki denetiminden kaynaklanıyor. Birtakım uzmanlar, Google’ın açık web üzerindeki denetimini güçlendirmeye çalıştığını söyledi. Ayrıyeten Twitter’ın kullanıcı arayüzünde de çeşitli sıkıntılara yol açıyordu.

Bu ortada, Twitter’ın bu bahis hakkındaki bildirisinde siyaset değişikliğinin nedeni yazmıyor. Pekala, sizin bu değişikliğe ait bir yorumunuz var mı? Mevzu hakkındaki yorumlarınızı bekliyoruz…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog