Twitter anketi sona erdi: Elon Musk vergi verecek mi?

ABD‘de milyarderlerin vergi vermekten kaçınmasının önüne geçmek için, şimdi gerçekleşmemiş çıkarları vergilendirmeye yönelik olan yasama teklifi gündeme geldi. Akabinde Twitter üzerinde yaptığı paylaşımlarla sık sık gündeme gelen Elon Musk, 6 Kasım‘da platform üzerinde bir anket başlattı.

Vergi ödeyip ödemeyeceğine platformdaki bireylerin karar vermesine müsaade vermenin kusursuz bir fikir olacağını düşünen Musk, sonuçlar hangi tarafta olursa olsun yerine getireceğini söyledi. Bunun üzerine yapılan ankete3 milyon 500 binin üzerinde kullanıcı katıldı.

Elon Musk kelamını tutacak mı?

Elon Musk, 2012 yılında Tesla‘nın 22.8 milyon dolarlık pay senedini alarak, o devir için epeyce büyük bir yatırım yaptı. Akabinde şirketin CEO koltuğuna oturan iş adamının idaresinde Tesla‘nın pahası 1 trilyon dolara kadar ulaştı. Hasebiyle Musk‘ın payları de milyarlarca dolarlık bir kıymete ulaştı.

Lakin Elon Musk, bu yatırımı haricinde şirketten rastgele bir maaş ve ikramiye almadığını açıkladı. Münasebetiyle devletin, şimdi nakite çevirmediği için aslında soyut bir yatırımdan hisse istemesinin çok mantıklı olmadığını söyledi. Fakat ankete katılan 3 milyondan fazla insan birebir fikirde değil.

Bugün sonuçlanan anketin akabinde iştirakçilerin yüzde 57.9‘u Tesla paylarının yüzde 10‘luk bir kısmını satıp vergi ödemesi gerektiğini söyledi. Öte yandan yüzde 42.1‘lik bir kısımsa, yapılan yatırımın şimdi sonuçlanmadığını ve paylarının belli bir kısmını yahut tamamını sattığı vakit, o kadarlık kısım üzerinden vergi vermesi gerektiğine inandıklarını belirtti.

Aslında Musk da hayır oyu veren kullanıcıları üzere düşünüyor. Geçen ay, Senato Finans Lideri Ron Wyden‘ın getirdiği halka açık varlıklar üzerindeki gerçekleşmemiş karları vergilendirme teklifini sert bir lisanla eleştirdi. Twitter üzerinden de aslında yapılan bu teklifin aslında milyarderleri değil, halkı gaye aldığını söyledi.

Elon Musk‘a nazaran kripto paralardan Wall Street borsacılığına kadar devlet, pek çok kişinin uzun vadeli yatırımları şimdi sonlanmadan vergisini almak istiyor, bunun içinde milyarderleri halkın önüne atıyor. Fakat bu yasa onaylanırsa, Twitter kullanıcılarının da belirlediği üzere Musk vergisini ödeyecek.

Haberi alan kripto para borsalarında yükseliş başladı!

Elon Musk‘ın paylarının satılacağı neredeyse katılaştı. Bu durumun akabinde kripto para borsasında da büyük bir yükseliş başladı. Bu sabah itibariyle Ethereum tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaşarak kendi rekorunu tazeledi. Bitcoin de benzeri bir halde artışa geçerek 65 bin dolar bandının üstüne çıktı.

Doğal şimdi Musk‘ın bu payları makul bir şahsa mi satacağı yoksa tamamını kripto paraya mı çevireceği üzere sorular bilinmeyen. Fakat sık sık bu piyasayla ismi anıldığı için attığı her adım orada dalgalanmalara sebep oluyor. Üstelik satacağı payların vergi borcuna gideceğini de unutmamak lazım. Yani yatırım yapmak için satılmayacak.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce şimdi sonuçlanmamış bir yatırımın vergisi verilmeli mi? Yoksa kişinin mal varlığı milyarlarca dolara ulaşsa bile, verilmemeli mi? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog