Toplumsal medyadaki trol hesapların maskesi düşecek!

Toplumsal medyadaki trol hesaplar birçoğumuzun canını sıkıyor. Anonimliğin ardına sığınan bir küme insan, dijital platformlarda ters görüşlü şahısları taciz ediyor. Fakat bu tıp hesapların gün geçtikçe artması ve daha fazla insanın siber zorbalığa maruz kalması nedeniyle tedbirler alınmaya başlandı. Bir örnek haftasonu açıklama yapan Avustralya hükûmetinden geldi.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, kıymetli açıklamalar yaptı. Morrison, toplumsal medyaya yönelik bir yasa çıkaracaklarını duyurdu. İşte kapsamı…

Avustralya, toplumsal medya yasası ile trol avına çıkacak!

Başbakan Scott Morrison Pazar günü yaptığı açıklamada, kelam konusu yasanın kapsamına değindi. Çevrim içi trollerin maskesini düşürmek için yasa çıkaracağını açıkladı. Bununla birlikte, Facebook ve Twitter üzere toplumsal medya devlerinin bu tıp hesapların detaylı bilgilerini vermekle yükümlü olacağını belirtti.

Toplumsal medya platformlarındaki trol profiller herkes için bir sorun haline geldi. Lakin bu mevzu hakkında artık bir adım atmak zorunda hisseden Avustralya hükûmeti, bunun önüne geçmeye çalışacak. Scott Morrison, yasanın Avustralyalıları çevrim içi taciz ve zorbalıktan koruyacağını söyledi.

Morrison gazetecilere verdiği demeçte, “Çevrim içi dünya botların, bağnazların, trollerin ve başkalarının anonim olarak dolaşıp insanlara ziyan verebileceği, onları taciz edebileceği, zorbalık edebileceği ve kızdırabileceği yabanî bir batı olmamalı. Gerçek dünyada bu mümkün değil ve dijital dünyada da olmayacak.” dedi.

Morrison, açıklamasının devamında ise şöyle dedi: “Dijital platformlar, bu içeriğin kaldırılmasını sağlamak için uygun süreçlere sahip olmalıdır. Bu mecraları onlar oluşturdu ve inançlı hale getirmeleri gerekiyor. Yapmazlarsa bunun üzere kanunlar getireceğiz.”

Yeni yasa, bir şikayet düzeneği sunacak. Böylelikle toplumsal medyada karalandığını, zorbalığa uğradığını yahut atağa uğradığını sav edenler platformdan gereci kaldırmasını talep edecek. Ayrıyeten içeriğin geri çekilmemesi halinde mahkeme, toplumsal medya platformunu yorum yapanın detaylarını vermeye zorlayabilecek.

Başsavcı Michaelia Cash, yasanın 2022 yılı başlarında meclise sunulacağını açıkladı. Yasa, toplumsal medya platformlarının Avustralya merkezli atanmış bir kuruluşa sahip olmasını talep edecek. Emsal bir yasa ülkemizde de tartışma konusu oldu.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog