TikTok kullanan orta yaşlılar buhrana giriyor!

Harvard Üniversitesi araştırmacıları, orta yaş kümesindeki insanlarda toplumsal medya kullanımına bağlı depresyon riskinde artış buldu. Facebook, Instagram, TikTok, Snapchat ve Twitter başta olmak üzere toplumsal medya kanalları dünyanın dört bir yanındaki beşerler için büyük bir cümbüş. Milyarlarca insan, bu kanallar aracılığıyla hem eğleniyor, hem bilgi ediniyor hem de para bile kazanıyor. Lakin herkes için toplumsal medya ‘olumlu’ sonuçlar doğurmuyor…

Toplumsal medya, depresyonu neden artırıyor?

ABD’de bilim insanlarının yaptığı bu yeni çalışmaya nazaran toplumsal medya kimi insanlarda depresyonu artırıyor. Kelam konusu çalışmaya 5 bin 400 yetişkin dahil oldu. Bulgular, 35 yaş üstünde toplumsal medyaya bağlı depresyon riskinin kullanmayan akranlarına oranla daha yüksek olduğunu gösterdi.

Toplumsal medya kullanımı ve depresyon ilgisinin incelendiği çalışmada muhakkak başlı platformlar öne çıktı. Bu depresyon riskinden Snapchat, Facebook ve TikTok üzere mecralar sorumlu tutuldu. Harvard Üniversitesi araştırmacıları, Snapchat ve TikTok’taki orta yaşlı insanların kendilerini yaşlı hissettiği için mutsuz olabildiklerini söyledi.

Bununla birlikte, toplumsal medyanın tek olumsuz tesiri orta yaş için değil. Evvelki çalışmalara nazaran, toplumsal medyada çok fazla vakit harcamak, gelişmekte olan çocukların beyni için epeyce ziyanlı. Çalışmaya dönecek olursak, araştırma takımı yaş ortalamasının 56 olduğu 5 bin 400 yetişkine iki sefer anket yaptı. Birinci anket Mayıs 2020’de iken ikincisi bir yıl sonra idi.

İştirakçilerden, hangi toplumsal medyayı kullandıkları hakkında dokuz soruluk bir ruh sıhhati anketi doldurmaları istendi. Araştırmanın baş muharriri Profesör Dr. Roy Perlis, NBC News‘e, “Facebook, TikTok ve Snapchat kullananların, ikinci ankette depresyonda olduklarını söyleme olasılıkları çok daha yüksekti.” dedi.

TikTok ve Facebook kullanıcıları tam aksisi sonuçlar gösterdi

Araştırmacılar kıymetli bir bahse da dikkat çekti. Depresif insanların, tahminen de bir kaçış olarak toplumsal medyaya girme mümkünlüğünün daha yüksek olabileceğini belirttiler. Bu ortada, ikinci ankette iştirakçilerin 482’si (yüzde 9) ruh sağlıklarında bozulma olduğuna işaret etti.

Takım, bulgularını JAMA Network Opentıp mecmuasında yayımladı. Makaleye nazaran, orta yaşlı Snapchat kullanıcılarındaki depresiflik bu mecrayı kullanmayan akranlarından neredeyse iki kat fazlaydı. Misal formda TikTok kullanan orta yaşlı beşerler, kullanmayan akranlarına kıyasla 1,5 kat daha fazla depresyon riski taşıyordu.

Bununla birlikte, Facebook kullanıcılarında durum tam karşıtıydı. Çalışmalara nazaran, Facebook kullanan 35 yaşın altındakilerde depresyona girme mümkünlüğü iki buçuk kat daha fazlaydı.

Çalışma bulgularının nedenleri tam olarak bilinmezken farklı teoriler var. Bir teoriye nazaran, beşerler yaş profillerine uymayan toplumsal medyayı kullandıklarında kendilerini uyumsuz ve mutsuz hissedebiliyor. Çünkü TikTok’un kullanıcıları daha çok 20 yaşın altındakiler ve Snapchat’in ise 35 yaşın altındakiler. Fakat Facebook’un kullanıcıları daha yaşlı.

SDN Yorumları 0 Yorum

Yorum Yap İptal

Bir dahaki sefere yorum yaptığımda kullanılmak üzere adımı, e-posta adresimi ve web site adresimi bu tarayıcıya kaydet.

Δ

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog