TikTok, iOS 15’in tanınan özelliğine kavuştu!

Görüntü paylaşım platformu TikTok, iOS 15’in en kıymetli özelliklerinden biri olan SharePlay dayanağına kavuştu. Ortaklaşa bir şeyler izlemeye imkan sağlayan SharePlay, FaceTime ile imajlı görüşme esnasında etkin edilebiliyor. Hem iPhone ya da iPad’inizin ekranını karşıdaki bireyle anlık olarak paylaşıyorsunuz hem de uygulamaları birlikte kullanabiliyorsunuz.

SharePlay; Disney+, Hulu, HBO Max, Twitch üzere dijital yayın platformlarında çalışıyor. Özelliğin WWDC21 etkinliğinde gerçekleştirilen duyurusunda, TikTok’un da destekleneceği belirtilmişti. 25 Ekim’de yayınlanan iOS 15.1 güncellemesiyle iPhone kullanıcılarının hayatına resmen giren SharePlay’i TikTok kullanıcıları uzun müddettir bekliyordu.

TikTok, SharePlay ile “Bizim İçin” sayfasını erişime açtı

FaceTime’da manzaralı görüşme yaparken SharePlay özelliğini faal ettiğinizde, TikTok küçük ancak değerli bir değişikliğe uğruyor. Olağanda ana sayfaya tıkladığınızda, ilgi alanlarınıza nazaran şahsileşen “Sizin İçin” kısmı karşınıza geliyorken; SharePlay’i çalıştırdığınızda “Sizin İçin” sayfası otomatik olarak For Us (Bizim İçin) ismine sahip oluyor.

TikTok, SharePlay özelliğini destekliyor

“Bizim İçin” sayfasında TikTok, yeniden görüştüğünüz bireyle birlikte izleyebileceğiniz görüntülerden oluşan bir akış size sağlıyor. Lakin uygulamanın, buradaki görüntüleri önerirken sizin hesabınızı mı yoksa karşıdaki kişinin hesabını mı dikkate aldığı belirli değil. Yani “Bizim İçin” sayfasının, tam olarak nasıl bir algoritmaya nazaran şekillendirildiği bilinmezliğini koruyor.

Tom isimli arkadaşıyla SharePlay üzerinden TikTok kullanan Aether Aurelia isimli Twitter kullanıcısı, yaşadığı tecrübeleri şöyle aktardı:

[Bizim İçin] SharePlay oturumundaki aygıtlar ortasında senkronize edilmiş bir sayfadır, ayrıyeten ilgi alanlarını karıştırıyor üzere görünmektedir. Anladığım kadarıyla onları karıştırıyor, lakin bir sonraki görüntüye kaydırdığımda daha çok beni gaye alıyor üzere görünüyordu. Tom kaydırdığında ise onu gaye alıyor üzere gözüküyordu.

SharePlay, kullanıcıların FaceTime üzerinden birlikte görüntü izlemelerine müsaade vermekle sonlu kalmıyor. Apple Music’teki çalma listenizde bulunan müzikleri de arkadaşlarınızla bir arada dinleyebiliyorsunuz. Ayrıyeten illa bir şeyler dinlemenize yahut izlemenize de gerek yok; ekran paylaşımı takviyesi ile birlikte ders çalışmak, not almak üzere farklı gayeler için de SharePlay’i kullanabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog