Tanınan Snapchat özelliği, Instagram’a geldi!

Dünyanın en tanınan toplumsal medya platformu Instagram, yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Bunu yaparken öbür platformlardan “esinlenen” şirket, trendleri takip etmekte epeyce başarılı. Snapchat‘ten aldığı sevilen özelliği “Hikayeler” ise bunun en net örneği.

Bir müddet evvel Snapchat‘in ana teması kaybolan iletiler ve Threads üzere özelliklerden sonra şirket, bir özelliği daha bünyesine ekliyor. Bilhassa uygulamayı kullanırken karşılaştığınız sıkıntılardan kurtulmanızı isteyen Instagram, “Rage Shake” işlevi kazandı.

Instagram ‘Rage Shake’ özelliği

Bazen uygulama içerisinde kimi sıkıntılar yaşıyor olabilirsiniz. Bir yanılgı ile karşılaşırsanız ve bu sizi sinirlendirirse Türkçesi ‘öfke sarsıntısı olan ‘Rage Shake‘ özelliği işinize yarayacak. Uygulama içerisinde bir kusur ya da kitlenme durumu ile karşı karşıya kaldığınızda telefonunuzu sallayarak yanılgıyı bildirebileceğiniz bir Snapchat özelliği.

Aslında özelliği birinci kullanan Snapchat değildi. Google Haritalar, bu özelliği 2012 yılından beri kullanıyor. Facebook da 2019 yılında bir mühlet bu özelliğe sahipti. Artık ise Instagram, bu özelliği alıyor. Telefonunuzu salladığınızda ‘Rage Shake’ özelliği devreye giriyor ve bir ekran belirip size bir şeyin zıt gidip gitmediğini soruyor. Böylece, uygulamayla ilgili şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

Uygulama içi bir yanılgı ile karşılaştığınızda ekranı sallayarak bir şikayet formuna ulaşmak için kimi uygulamalar da mevcut. Atlassian Confluence ve WARP üzere uygulamalar da bu bahiste size yardımcı olabilir. Öteki uygulamalalar için de kullanabilirsiniz.

Instagram lideri Adam Mosseri, yeni ‘Rage Shake’ özelliğini bir diğer yenilikle birlikte duyurdu. Gelecek yeni özellik sayesinde, kaydırmalı olarak birkaç fotoğraftan oluşan bir gönderi paylaştığınızda şayet fotoğraflardan birini beğenmez ve kaldırmak isterseniz bunu mümkün kılacak.

Rage Shake, Android ve iOS‘larda kullanılır durumda iken, çoklu paylaşımlarda seçili fotoğrafı silme özelliği şimdilik sadece iOS‘ta mevcut. İlerleyen vakitlerde Android kullanıcılar için de gelmesi bekleniyor. ABD’de kullanıma sunulan işlevlerin ne vakit küresel olarak kullanılacağı hakkında şimdi bir tarih verilmedi.

Siz Instagram’a biraz geç de olsa gelen bu özellik hakkında ne düşünüyorsunuz? Çoklu paylaşımlardan fotoğraf silme özelliği sizce kullanışlı olacak mı? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog