SpaceX, 200 günlük vazifesini muvaffakiyetle tamamladı

Bir müddettir Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda(ISS) vazife yapan NASA, Japon Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı ve Avrupa Uzay Ajansı’ndan oluşan takım, Dünya’ya geri döndü. SpaceX Falcon 9 ile misyonunu muvaffakiyetle tamamlayan astronotlar, bir sonraki misyon için hazırlıklara başladı.

Dört astronottan oluşan mürettebat, SpaceX Crew Dragon kapsülünün içinde Meksika Körfezi’ne iniş yaptı. Mürettebatta iki NASA astronotu, Shane Kimbrough ve Megan McArthur, Japon Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’ndan Japon astronot Akihiko Hoshide ve Avrupa Uzay Ajansı’ndan Fransız astronot Thomas Pesquet yer alıyor.

SpaceX, ISS misyonunu bitirerek Dünya’ya döndü

Mürettebat aşağı indiğinde bir SpaceX uçuş kontrolörü, “SpaceX ismine, dünyamıza beğenilen geldiniz.” sözlerini kullandı. Üçüncü kere ISS misyonunu muvaffakiyetle tamamlayan SpaceX, birinci olarak Mayıs 2020’de istasyona iki mürettebat gönderdi.

Mayıs 2020’de yaptığı ziyaret ile Crew Dragon kapsülünün inançlı olduğunu kanıtlayan şirket, Kasım 2020’de Crew-1 misyonu için ISS’ye dört kişilik bir takım gönderdi. 6 aylık rotasyon tamamlandıktan sonra başlayan Crew-2 vazifesi, Nisan 2021’de mürettebatın uzaya gönderilmesiyle başladı.

Crew-3 vazifesi için NASA astronotları Raja Chari, Thomas Marshburn ve Kayla Barron’un yanı sıra Alman astronot Matthias Maurer dahil olmak üzere dört kişilik diğer bir takım görevlendirilecek. Mürettebatın 10 Kasım Çarşamba günü saat 21:03’te NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nden bir Crew Dragon kapsülü içinde fırlatılması planlanıyor.

Dört astronottan oluşan bir grup, bu akşam, bir SpaceX Crew Dragon kapsülünün içinde Pensacola kıyılarındaki Meksika Körfezi’ne sıçrayarak muvaffakiyetle Dünya’ya döndü. Gezegene geri dönmeleri, Memleketler arası Uzay İstasyonunda altı aydan fazla bir müddete son veriyor ve dört kişilik diğer bir mürettebatın önümüzdeki hafta ISS’ye fırlatılmasının yolunu açıyor.

31 Ekim’de gerçekleşmesi planlanan Crew-3 fırlatma süreci, makus hava şartları ve takımdan bir kişinin sıhhat sorunu nedeniyle ertelendi. Mürettebatın sıhhat sorunu hakkında açıklama yapmaktan kaçınan NASA, hastalığın koronavirüs olmadığını belirtti.

SpaceX tarafından üretilen Crew Dragon kapsülü yörüngece 210 güne kadar dayanabiliyor. Crew-2 takımının 19 Kasım’a kadar vakti olmasına karşın berbat hava şartları nedeniyle erken dönüş gerçekleştirildi.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog