Sony’nin yeni PlayStation 5 patenti çok tartışılacak!

PlayStation 5‘in teknik özellikleri bir yana, yalnızca konsolun tasarımı hakkında bile saatlerce konuşulabilir. Konsolun fütüristik tasarımı, bugüne kadarki PlayStation dizaynlarına alışanlar için pek beğenilen olmasa da genel olarak beğenildi. Bilhassa de Xbox Series X ile kıyaslandığında daha alternatif bir tasarımı olan PlayStation 5 için alınan yeni patent, kimilerinin ekmek teknesini yıkacak.

PlayStation 5 kapakları artık Sony’nin patentinde

PlayStation 5 tanıtıldıktan kısa mühlet sonra beyaz renge alışmak istemeyenler alternatif çözümleraramaya başladı. Sadece renk takıntısından değil, konsollarında istedikleri tasarımı görmek isteyenler üçüncü parti üreticilerin ürettiği kapaklara yöneldi. Lakin Sony bundan hoşnut olmayarak PS5 için kapak üreten firmalara dava açtı. Krizlere neden olan bu durum artık bitecek üzere görünüyor, zira Sony artık bu kapakların patent sahibi.

Sony, yaptığı patent başvurusu ile PlayStation 5’in kapağı için ayrıyeten bir patent daha aldı. Bu da demek oluyor ki artık bu kapak için özel tasarım üretenler, bunu ticari maksatla yapamayacak. Yapılması halinde Sony’nin patenti ihlal edileceği için davalar Sony’nin lehine sonuçlanacak.

Bugüne kadar pek çok firma, PS5 için özel dizaynlı kapaklar üreterek kar elde etme emeli peşinde koştu. Sony’nin ilerleyen yıllarda PS5 için özel sürümler piyasaya süreceğini bilsek de beklemek istemeyenler için üçüncü taraf üreticiler yeterli birer yoldu. Bu kararla birlikte üçüncü taraf üreticilerin sonu gelmiş olsa da Sony’nin yakında kendi üretimini yapmasını umuyoruz. Çünkü PlayStation 5’in görünümünü özelleştirmek isteyenler büyük bir müşteri kitlesi var.

Özelleştirmenin birinci adımı DualSense ile atılmıştı

PlayStation 5’in denetimcisi DualSense, konsolun kendisiyle uyumlu renk sistemine sahip. PlayStation One dışındaki tüm PlayStation’lar siyah renkle çıktığı için beyazı kontrolcüde görmeye pek alışmamış olabilirsiniz. Sony neyse ki özelleştirilebilir kapaklara nazaran süratli davranmış ve farklı renk seçeneklerinde DualSense’ler piyasaya sürmüştü.

DualSense

Bu seçeneğin gelmesi için de aylarca beklemiş olsak da en azından bir seçenek sunuldu. Ama bu denetimcileri konsolu aldığınızda tercih edemiyorsunuz. İkinci yahut sonraki DualSense’i alırken bir renk tercih edebiliyorsunuz. Şu anda yalnızca siyah ve kırmızı renk seçenekleri mevcut olsa da ilerleyen aylarda yeni seçeneklerin gelmesini bekliyoruz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog