Qualcomm, Nintendo Switch gibisi konsolunu duyurdu!

Qualcomm, Snapdragon G3x isimli yeni bir oyun konsolunu duyurdu. Konsol, bulut oyunları için özel olarak ortaya çıktı. Bu durumda oyuncuların konsollarından ya da PC’lerinden oyun yayını yapmalarına imkan tanındı. Aygıt, sadece geliştiricilere yönelik bir konseptte geldi.

Qualcomm ve Razer, bu konsolla oynamak isteyen tüm geliştiricilere bir geliştirme kiti sunmak için bir ortaya geldi. Qualcomm’a nazaran aygıt şu anda bir pazar çalışması için planlanmıyor. Şirket, daha evvelden taşınabilir donanım geliştirme kitleri ile emsal eserler ortaya koymuştu.

Snapdragon G3x, 120Hz OLED ekranla geliyor

Snapdragon G3x birtakım dikkat cazip özellikleri bünyesinde barındırıyor. Yeniden de kullanıcılar bu konsola sahip olamıyor. Zira üstte belirttiğimiz üzere sırf geliştiricilere yönelik bir konsol olacak. Aygıtın kendisi 120Hz‘e kadar çalışabilen 6.65 inçlik bir OLED ekrandan oluşuyor. Nintendo Switch üzere aygıt bir TV‘ye bağlanabiliyor. Fakat Switch’in bilakis onu prize takmanız kullanıcılara 4K HDR kalitede oyun oynama imkanı tanıyor. İşletim sistemi tarafında da Android tabanından yararlandı.

Snapdragon G3x konsolunun öbür özellikleri ortasında denetim aygıtının art kısmında bir havalandırma, gelişmiş dokunsallık ve dört yollu bir hoparlör yer alıyor. Aygıt birebir vakitte dokunmatik ekran komutlarını düğmelere eşliyor. Bu prosedürle kullanıcılar dokunmatik ekran olmadan taşınabilir oyun oynama talihine sahip oluyor.

Özellikler ortasında en dikkat cazip olanı, oyunun akışı göz önünde bulundurularak yapılmış olması. Oyuncuların bir oyunu ve kameralarını birebir taşınabilir aygıttan yayınlamaları için 1080p60fps kamera sunuyor. Snapdragon G3x birtakım yaratıcı fikirleri de bünyesinde barındırıyor. Fakat bu fikirlerin piyasaya sürülüp sürülmeyeceği ise şimdi muhakkak değil.

Steam Deck konsolunun gelmesiyle, çok güçlü oyunlar oynamak isteyen oyuncularda bir ilgi artışı yaşandı. Qualcomm‘un bulut oyun merkezli avuç içi konsolu bu sorunu ortadan kaldırıyor. Fakat tekrar de oyunculara hareket halindeyken rastgele bir oyunu oynamasında çeşitli zorluklar yaşatabilir. Şöyle bir not düşelim, konsol dünya çapında satışa çıkmıyor.

Ekran: 120Hz 6.65 inç Full HD+ OLED ekran
Kamera: 1080p60FPS
Ekran kartı: Qualcomm Adreno GPU
İşletim sistemi: Android
Batarya: 6.000 mAh
Öteki özellikler: 4K HDR oyun oynama, art tarafta bir havalandırma, gelişmiş dokunsallık, dört yollu hoparlör

Sizler Snapdragon G3x isimli yeni avuç içi oyun konsolunu nasıl buldunuz? Steam Deck ve Nintendo Switch konsollarına rakip olabilir mi? Fikirlerinizi yorumlar kısmından belirtmeyi unutmayın!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog