PS5, yalnızca bir yılda Wii U satışlarını geçmeyi başardı!

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında piyasaya sürülen PlayStation 5, bir müddettir stok sorunlarıyla boğuşuyor. Adeta oyunculara konsol yetiştiremeyen Sony, aygıtın satışlarından şu ana kadar çok mutlu.

İçinde bulunduğumuz ay birinci yılını kutlayan ve tarihin en başarılı çıkışlarından birini yapan PlayStation 5, rakibi Nintendo’nun bir evvelki nesil konsolu Nintendo Wii U‘nun toplam satışlarını geride bıraktı.

PlayStation 5, yıl sonuna dek stok meseleleri yaşayacak

Satış sayılarıyla tarihin en başarılı konsollarından biri olan PS4’ün büyük muvaffakiyetinin akabinde, 2019 yılında duyurulan PlayStation 5, geçtiğimiz yılın Kasım ayında piyasaya sürülmüştü. Oyun konsollarının 9. nesil temsilcisi olan PS5; şu ana dek Xbox Series X ve Series S üzere rakiplerinden çok daha fazla satıyor.

VGCharts merkezli gelen resmi satış sayılarına nazaran PS5, 23 Ekim 2021 tarihine kadar olan satışlarda toplam 13.58 milyonu görmüştü. Ortadan geçen bir aylık dönemin ardıntan yaklaşık 1 milyon satış daha gerçekleştiren Sony, böylelikle toplamda 14.50 milyon PS5 sattı. Bu sayı Yaklaşık 9 yıldır piyasada olan Wii U’nun toplam satış sayısından (13.56 milyon) bile daha fazla. Böylelikle Sony, büyük rakibi Nintendo’yu yalnızca bir yılda geride bırakmayı başardı.

Wii U neden başarısız oldu?

Dünya tarihinin en çok satan konsollarından biri olan Wii’nin muvaffakiyetinin akabinde kolları sıvayan Nintendo, 8. kuşak oyun konsolu ve Wii’nin devamı niteliğindeki Wii U’yu piyasaya sürdü. PS4, Xbox One ve PC ile rekabet etmek için piyasaya sürülen Wii U, adeta bir fiyaskoya dönüştü. Konsolun adeta satışlarda çakılması sonrasında 2017 yılında Nintendo Switch’in duyurulmasıyla birlikte üretimi durduruldu.

Geçtiğimiz günlerde PS5’in stok durumuyla ilgili bir açıklama yapan Sony, pandemi kaidelerinin rahatlaması ile birlikte daha fazla konsol üretmeye başlayacaklarını, lakin 2022’nin başına kadar stok sorunlarının devam edebileceğini itiraf etmişti.

Pekala sizler PS5’in satış başarısı ve Nintendo Wii U hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

SDN Yorumları 0 Yorum

Yorum Yap İptal

Bir dahaki sefere yorum yaptığımda kullanılmak üzere adımı, e-posta adresimi ve web site adresimi bu tarayıcıya kaydet.

Δ

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog