Perseverance, Mars’ta gün batımını çekti!

NASA’nın Mars keşif aracı Perseverance, Kızıl Gezegen’in gün batımı anlarını görüntüledi. Gezgin araç, batan güneşin çarpıcı bir manzarasını yakalamak için ağır mesaisine biraz orta verdi. Kelam konusu manzara aslında bu ayın başlarında çekildi. Lakin uzay ajansı bu imgeyi şimdi yakın bir vakitte paylaştı. NASA’nın toplumsal medya hesaplarındaki fotoğraf, Mars’ın kayalık görünümünün gerisindeki ürkütücü bir parıltıyı gösteriyor. İşte manzaranın ayrıntıları…

Perseverance, Mars manzaraları göndermeye devam ediyor

Şubat ayında Mars’a inen gezgin araç, birçok üstün özellikli kamera ve aletlere sahip. NASA’nın bugüne kadarki en gelişmiş gezgin aracında yüksek teknolojili Mastcam-Z kamerası yer alıyor. Bu kamera sayesinde gezgin, birçok değerli manzarayı kaydedip dünyaya gönderiyor.

(Foto: NASA)

Perseverance aracı son olarak Mars gün batımını görüntüledi. NASA da geçtiğimiz günlerde o imgeyi paylaştı. Paylaşımın altındaki açıklamada NASA, bu manzaranın aslında beklentilerden biraz farklı olduğunu belirtti. Zira ekseriyetle insanların Kızıl Gezegen’den beklediği bir gün batımı rengi ‘mavi’ değildir.

NASA, “Mars gün batımı kendine has mavi rengiyle öne çıkar. Atmosferdeki toz, mavi ışığın daha verimli bir halde nüfuz etmesini sağlar. Lakin ortalamadan az toz olması, renklerin daha solgun görünmesine sebep oldu. Renk, kamera artefaktlarını ortadan kaldırmak için kalibre edildi ve beyaz istikrarı ayarlandı.” dedi.

Bununla birlikte, Perseverance birinci defa Mars manzaraları göndermiyor. Son dokuz ayda Mastcam-Z kamerayla çektiği birçok imaj var. Ekim ayında gezgin, Mars’ın Jezero Krateri‘nde mükemmel bir panoramik görüntü yakaladı. Ayrıyeten gezegene ulaştıktan kısa bir mühlet sonra da özçekim yapmıştı. Bu özçekim sayesinde gezginin detaylarını da görme fırsatımız olmuştu.

NASA’nın bugüne kadarki en savlı Mars vazifesi, Kızıl Gezegen’de antik mikrobiyal ömür belirtileri arıyor. Bunun dışında araç, Dünya’ya getirmek için Mars’tan kaya örnekleri de topluyor. Ayrıyeten Nisan ayından beri Ingenuity helikopteriyle de çalışıyor. Şimdiye kadar 16 uçuş yapan Ingenuity, öbür bir gezegende güçlü, denetimli uçuş gerçekleştiren birinci uçak.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog