Omicron varyantının gerisinde HIV mi var?

Yeni bir çalışma, Omicron varyantı ile HIV ortasındaki temasa odaklanıyor. Bilim insanları, dünyadaki AIDS hastalarının büyük çoğunluğunun bulunduğu Afrika kıtasındaki denetimsiz HIV’in tedavi edilmesi için davette bulundu.

Birçoğumuzun bildiği üzere, cinsel temas yahut kan yoluyla bulaşan HIV, AIDS hastalığına yol açıyor. Virüs, bağışıklık sistemini enfeksiyonlara ve kanserlere karşı savunmasız hale getiriyor. Bulaşın akabinde kesin bir tedavi yapılamazken, mevcut ilaçlar hastalığın tesirini azaltmaya yönelik işe yarıyor.

Omicron varyantı, HIV taşıyan bir bireyde gelişti

Nokukhanya Msomi, Richard Lessells ve meslektaşları, geçtiğimiz günlerde Nature‘da değerli bir makale yayımladı. Araştırmacılar, COVID-19 aşılarının HIV oranlarının yüksek olduğu ülkelere verilmemesinin yeni varyantları ortaya çıkarabileceğini yazdı.

(Foto: Bram Janssen/AP)

Bilim insanları, Omicron ve HIV teması nedeniyle hükûmetleri, sıhhat bakanlıklarını ve dünya çapındaki öteki kuruluşları birlik olmaya çağırdı. Takım, COVID-19 ve HIV/AIDS ortasındaki etkileşimlere daha fazla dikkat etmemiz gerektiğini vurguladı.

Sahra Altı Afrika, Dünya çapında HIV taşıyan insan sayısı 37,7 milyon. Bu sayının 3’te 2’si ise Sahra Altı Afrika’da yaşıyor. Yani bölgedeki HIV taşıyan insan sayısı yaklaşık 25 milyon. Üstelik bu insanların yaklaşık 8 milyonu tesirli antiretroviral tedavi almıyor.

COVID-19 aşılarının piyasaya sürülmesinden evvelki araştırmalar, HIV’li şahısların COVID-19’dan ölme mümkünlüğünün yüzde 30-50 daha fazla olduğunu gösterdi. Ayrıyeten birkaç olay çalışması, denetimsiz, gelişmiş HIV oranlarının yüksek olduğu ülkelerde COVID-19 ile gayrette başarısızlığın, “Delta’dan bile daha bulaşıcı” bir varyantın ortaya çıkmasına neden olabileceğini ileri sürmüştü.

Bu son çalışmanın müellifleri, ülkeler ortasında aşı eşitliğini desteklemek için yüksek gelirli ülkelerden ve COVAX üzere aşı eşitliğine yönelik çalışma yapan kuruluşlardan yardım istiyor. Zira iki hastalığın etkileşimi hakkındaki bilimsel bilgi boşluklarının ivedilikle doldurulması gerekiyor. Bununla birlikte grup, pandemide kesintiye uğrayan HIV tedavilerinin de hemen devamını istiyor.

Bu ortada, Omicron varyantı ile birlikte SARS-CoV-2 ve HIV ortasındaki etkileşimler ‘damgalama’ları da artırdı. Zira iki hastalık ortasındaki etkileşim, HIV’li insanların damgalanmasına yol açıyor. Son olarak, bilim insanları AIDS hastalarının bağışıklığı düşük olduğu için virüsün daha uzun mühlet kaldığını ve yeni mutasyonlar geliştirdiğini belirtiyor.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog