Nintendo Switch, OLED sayesinde tekrar zirvede!

Nintendo, pek ilgi görmeyen konsolu Wii-U‘nun akabinde 2017 yılında piyasaya sürdüğü Nintendo Switch el konsolu ile açılan ortayı kapatmıştı. Sahip olduğu tasarım ve özel oyunlarla kullanıcıları etkileyen oyun konsolunun yaptığı yüksek satışların akabinde, Nintendo Switch OLED tanıtıldı. Geçen ay en çok satan konsol birinciliğini kaptıran Switch, yapılan lansmanın akabinde tekrar doruğa ulaştı.

Switch Ekim ayında ne kadar sattı?

Nintendo, bu yılın ikinci çeyreğinde paylaşılan bilgilere nazaran 3 yıldır toplamda ulaştığı 92 milyonluk Switch satışı ile ABD‘de en çok satan konsol olarak birinci sırada yer alıyor. Ancak geçtiğimiz ay, tahtını Play Station 5‘e kaptırmıştı. PS5’in saltanatı uzun sürmedi ve yapılan yeni OLED‘in lansmanının akabinde Switch tekrar tahtına kavuştu.

Yeni el konsolunun piyasaya sürülmesi, elbet Switch’in birinciliği tekrar ele geçirmesinde büyük rol oynadı. Şirketin açıkladığı datalara nazaran ABD’de Ekim ayında satılan Switch sayısı 711.000‘e ulaştı. Üstelik bu sayının 314.000‘i OLED versiyonu oldu.

Nintendo of America Lideri Doug Bowser, mevzu hakkında bir röportaj verdi. Nintendo her ne kadar doruğa dönmüş olsa da, kendi satış sayıları açısından geçen yılın gerisinde olduğunu söyledi. Bowser’a nazaran bu Ekim satışları geçen yılın birebir devrinde yapılan satışlardan yüzde 3 daha az bir sayıya ulaşabildi.

Datalar doğrultusunda ve dünya çapında yaşanan çip sorunu nedeniyle şirket, kestirimi satış beklentisini düşürdü. Nisan 2021 ile Mart 2022 tarihleri ortasında iddia edilen genel satış ölçüsü, 25.5 milyondan 24 milyona düştü. Bowser’a nazaran çip kahrı, yakın vakitte çözülecek bir sorun değil.

Doug Bowser’ın açıklamaları

Bowser, dünya çapında yaşanan çip krizlerine karşın ellerinden geldiğince eser taleplerini karşılamaya çalıştıklarını söyledi. Fakat bütün gayretlere karşın büyük bir belirsizlik içerisinde olduklarını da ekledi. Bu nedenle, alışveriş listesinde bir konsol bulunanların ellerine bir fırsat geçerse bunu kaçırmayıp satın almalarını öneriyor.

Bill Trinen ve Doug Bowser

Doug, geçen yıl datalarının bu yılın satış sayılarının üstünde olmasıyla birlikte, gidişatın açık olduğunu ve 2022’ye kadar bir ferahlık kelam konusu olmadığını düşünüyor.

Bowser, Switch Online Nintendo 64 şikayetleriyle ilgili de konuştu. Pek çok oyuncu, oyunlardaki öykülemeden hoşnut olmadı. Bu makûs yorumların akabinde açıklama yapma gereği duyan Nintendo of America Lideri, yorumları ciddiye aldıklarını ve çıkardıkları oyunları daha uyguna taşımak için geri bildirimleri önemsediklerini söyledi.

Sizler yapılan Switch satış sayıları hakkında ne düşünüyorsunuz? Çip külfeti Nintendo’yu tahtından edebilir mi? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog