Nikola Tesla’nın FBI tarafından el koyulan vaktin ötesinde çalışması

Bilim dünyasının tahminen de bedeli hiç bilinmeyen, fakat teknolojiye çağ atlatacak vaktin ötesinde fikirleri nedeniyle dikkatleri üzerine çeken bir mucitti Nikola Tesla. O denli ki, hayal ettiği çalışmaları günümüzde hayata geçse, bilim kurgu sinemalarında gördüğümüz teknolojiler adeta çocuk oyuncağı üzere kalırdı. Olağan bu durum birtakım bölümlerin hiç güzeline gitmedi.

Ömrünü insan hayatını kolaylaştırmaya adayan Tesla’nın önü daima kesildi ve istediği takviyesi alamadığı için hiçbir vakit hedeflediği yere gelemedi. 1943 yılında da soğuk bir ocak akşamında New York’ta bir otel odasında sefalet içinde hayatını kaybetti. İşte herkesin başında soru işaretlerine neden olan olay burada yaşandı. FBI, apar topar Tesla’nın öldüğü otel odasına gelerek tüm çalışmalarına el koydu. Pekala o gün otel odasında neler yaşandı? Yazımızda anlattık…

FBI, Nikola Tesla’nın hangi kıymetli çalışmasına el koydu?

Uzun yıllar süren sav ve komplo teorilerinin akabinde 2016 yılında Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası kapsamında Nikola Tesla ve çalışmalarına dair yüzlerce sayfalık evrak yayınlandı. Fakat evraklar ortasında doğal olarak birçok kişinin beklediği ”Ölüm Işını” isimli proje bulunmuyordu. FBI’ın Tesla’nın çalışmalarına el koymasının ana nedeni olduğu sav edilen projeyi en ince ayrıntılarına kadar anlatmaya çalıştık.

Vefat Işını

FBI tarafından yayınlanan evraklarda Tesla’nın dünyanın dört bir yanındaki devletleri peşine takan ‘’Ölüm Işını’’ ismindeki muhteşem silah projesi yer almıyordu. Bu noktada FBI’ın kimi çalışmaları paylaşmadığına yönelik çeşitli savlar ortaya çıktı. Lakin bu tezler daha evvel kurum tarafından kesin bir lisanla tekraren reddedildi.

Nikola Tesla, 78. doğum gününde The New York Times’a kimi açıklamalarda bulundu. Mucit, yıllar evvel savaş halindeki orduların peşine düşmesine neden olabilecek bir projesi olduğunu duyurdu. Lakin o periyot, kamuoyunda mucidin yaşlanması neden gösterilerek yaptığı açıklamalar çok fazla ciddiye alınmadı.

Eski ABD lideri Donald Trump’ın amcası John G. Trump, mucidin vefatından üç hafta sonra kelam konusu çalışmalardan haberdar olduğunu, lakin hiçbirinin pratiğe dökülebilecek potansiyelde olmadığını söz etmişti. Burada yorumu büsbütün size bırakıyoruz.

Savlara nazaran icat, 400 km içerisinde bulunan uçak ve tank üzere binlerce askeri aracı tek bir atışla yok edebilme potansiyeline sahipti. Öte yandan vaktinde Tesla’nın silahı ABD başta olmak üzere çok sayıda devlete teklif ettiği ve bunların ortasından ilgi gösteren tek ülkenin Sovyetler Birliği olduğu da söylentiler ortasında yer alıyor.

İşin farklı tarafı ise Tesla’nın bu silahı bir sefer test ettiği istikametindeki savlar. Görgü şahitlerine nazaran, Nikola Tesla 30 Haziran 1908 tarihinde Sibirya’nın orta kesitlerindeki Podkamennaya Tunguska Irmağı yakınlarında Mevt Işını’nı kullanarak 10-15 megatonluk bir dinamit kütlesinin patlamasına muadil sayılabilecek büyük bir gök patlamasına neden oldu.

Bu doğrultuda Tesla hayatını kaybettikten yaklaşık 20 yıl sonra Sovyetler Birliği’nden daha evvel hiç görülmemiş fantastik bir silahın geliştirildiği açıklamaları da gelince, Soğuk Savaş nedeniyle ABD’de bu durum yine sorgulanmaya başlandı. Hatta proje ile ilgili yapılan açıklamadaki birtakım kısımların Tesla’nın Mevt Işını projesinin sızdırıldığı argüman edilen kısımları ile büyük ölçüde uyuşmasının akabinde büyük bir kesim Tesla’nın vaktinde bir şeyler bulduğuna hakikaten inanmaya başladı.

Bu noktada tüm gözler Tesla’nın ABD Yugoslav Büyükelçisi olan yeğeni Sava Kosanoviç’e döndü. 1952 yılında bir ABD mahkemesi tarafından amcasının mülkünün yasal varisi ilan edilen Kosanoviç, el koyulan dokümanlara erişim hakkı kazanmıştı. Başlarda soru işareti oluşturan bir olay da burada yaşandı. FBI resmi kayıtlarında yer alan bilgilere nazaran, yeğene Tesla’nın otel odasında bulunan çalışmalarını da bünyesinde barındıran toplamda 80 sandık gereç teslim edildi.

Sava Kosanoviç, daha sonra bunları Nikola Tesla Müzesi’nde sergilenmek üzere Sırbistan’ın Belgrad kentine gönderdi. Fakat Belgrad’a yalnızca 60 sandığın gitmesi hayli dikkat çekti. Hatta 2016 yılında halka açılan dokümanlara nazaran FBI, o devir ulusal güvenliği tehdit edebilecek kıymetli teknolojileri düşman devletlere sunmasından endişelenerek Sava Kosanoviç’i tutuklamayı bile düşünmüş.

20 sandığın apansız ortadan kaybolmasının akabinde yeğenin FBI’dan evvel otel odasına gelerek projeyi ele geçirdiği söylentileri ortaya çıktı. Bir kesim de bunun tersine 1980’li yıllarda, Amerika Birleşik Devletleri’nde o zamanki lider Ronald Reagan tarafından tasarlanan bir askeri tasarı olan Stratejik Savunma Teşebbüsü, bilinen ismiyle Yıldız Savaşları’nda Mevt Işını projesinin temel alındığını argüman etti.

Nikola Tesla’nın Mevt Işını projesine ne olduğunu tahminen de hiçbir vakit bilemeyeceğiz. Lakin insan hayatını kolaylaştırmaya yönelik icatları ve projeleri ile tanınan bir mucidin diğerlerinin eline geçmesi halinde önemli tehlike oluşturabilecek bir projeyi öteki ülkelere pazarlamaya çalıştığı tezleri epeyce mantıksız geliyor.

Bunun yanı sıra ABD ve Sovyetler Birliği’nin misal çalışmalarının sonuçsuz kalması, kelam konusu projenin (ellerinde olsa dahi) yalnızca Tesla tarafından doldurulabilecek büyük boşluklara sahip olduğunun en büyük göstergesi.

Sizlere Tesla’nın en merak edilen çalışmalarından birini ayrıntılı bir biçimde argümanlar eşliğinde aktarmaya çalıştık. Pekala siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizlere hangi argüman daha mantıklı geliyor? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog