NASA, Mars misyonundan yeni fotoğraflar paylaştı

NASA’nın Mars vazifesine gönderdiği keşif aracı Curiosity, yeni . NASA, Curiosity’nin robot kolunda yer alan MAHLI (Mars Hand Lens Imager) tarafından çekilen öz çekim manzarasını yayınladı.

899 kg ağırlığına sahip olan Curiosity, 1976 yılında başarılı bir halde Mars’ta keşif yapan Viking 1 ve Viking 2 robotları üzere Radyoizotop termoelektrik jeneratöründen güç alıyor. Keşif aracında 2.1 metre uzunlukta ve üzerinde beş farklı kesim taşıyabilen ve etrafında 350 derece dönebilen uzun bir kolu bulunuyor.

Curiosity, Mars vazifesinden öz çekim paylaştı

Misyonunda 3303 Mars gününü geride bırakan Curiosity keşif aracından toplam 81 imaj alındı. Alınan imajlar ortasında en dikkat cazibeli olanı ise NASA tarafından paylaşılan öz çekim oldu.

Curiosity, NASA’nın Mars Bilim Laboratuvarı misyonunun bir kesimi olarak geliştirildi. Mars’ta Gale kraterinde keşifte bulunan araba büyüklüğündeki keşif aracı, 6 Ağustos 2012’de gezegene iniş yaptı.

Azami suratı 0,14 km/s olan Curiosity, 2,5 milyar dolarlık ar-ge çalışmasının sonucunda ortaya çıktı. Mars iklimini ve jeolojisini inceleyen keşif aracı, Mars’ta daha evvel hayat olup olmadığını da araştırmak için kullanılıyor.

Öz çekimde Curiosity keşif aracının ardındaki kaya yapısına Greenheugh Alınlığı ismi veriliyor. Aracın sağında bulunan doruğa ise 2021 yılının başlarında ölen astrobiyolog olan Rafael Navarro-Gonzalez için Rafael Navarro Dağı ismi verildi.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog