NASA, Dünya’yı kurtarmaya hazırlanıyor!

Kasım ayı başlarında NASA, Çift Asteroid Yönlendirme Testi (Double Asteroid Redirection Test DART) için fırlatma tarihini 23 Kasım olarak vermişti. Belirlenen tarihte California‘da beklenen fırlatma gerçekleşti. Vazifenin hedefi ise Dünya’yı mümkün tehlikelerden korumak için strateji geliştirmek.

Bu süreç olağan ki uzun sürecek olsa da NASA, başarılı sonuçlar elde edeceğine inanıyor. Misyonun basamakları neler? Ne amaçlanıyor ve sonucunda ne üzere datalar elde edilecek? İşte birinci gezegen savunma testi misyonunin ayrıntıları…

DART misyonunun hedefi ne?

23 Kasım olarak belirlenen tarihte korkulduğu üzere makûs hava kaideleri ile karşılaşılmadı ve fırlatma muvaffakiyetle gerçekleşti. Bu misyonun maksadı Amor asteroid kümesindeki Didymos ismindeki büyük bir asteroid etrafında dönen Dimorphos isimli öteki küçük asteroide çarpmak olacak. Böylece Dimorphos’un yörüngesi değişecek, böylelikle yörünge saptama ve değiştirme yolları aranacak.

Bu asteroidlerin Dünya yörüngesine girmesi üzere bir tehlikenin kelam konusu olmadığını NASA açıkça belirtti. Sırf asteroid sistemi üzerindeki çarpmaların tesirlerini görüp ölçmeyi amaçlıyorlar. Bunun için Dünya üzerinden teleskop ile takipte olacaklar. Kinetik tesir tekniği ile yüksek surattaki potansiyel tehlikeli bir asteroidi durdurmak için teknoloji ve strateji geliştirebilecekler.

DART, Didymos’a yaklaşık 10 ayda ulaşacak. Yakınına geldiğinde ise tarafını değiştirerek Dimorphos’a saniyede 6.6 kilometre sürat ile çarpacak. Yaklaşık bir golf arabası büyüklüğündeki DART, 550 kg tartıda ve Dimorphos ise 4.8 milyon ton. Çarpmanın tesiri ile Didymos’un yörüngesinin fiilen değişmesi amaçlanıyor.

Asteroidler dünyayı yok edebilir mi?

1-20 metre genişliğindeki asteroidler sık sık Dünya yörüngesine giriyor. Ancak bunların neredeyse tamamı atmosferde parçalanıyor ve zararsız bir hale geliyor. Her 500.000 yılda bir Dünya’ya 1 kilometre çapında asteroidler çarpar. Moritanya‘daki Tenoumer çarpma kraterine, 20.000 yıl evvelki bilinen en son büyük boyutlu asteroidin sebep olduğu düşünülüyor. 5 kilometre çapındaki asteroidler ise her 20 milyon yılda bir Dünya ile buluşuyor.

2013‘te 6 Rus kentine ziyan veren Chelyabinsk meteroidinin 20 metre çapında olduğu düşünülüyor. Bu çarpmanın tesiriyle 1.500 kişi yaralandı. İşte DART misyonu, tam bu noktada devreye giriyor ve mümkün bir tehlikeli asteroide karşı Dünya’yı korumak için strateji geliştirmeyi planlıyor.

Sizler NASA’nın Dünya’yı mümkün bir tehlikeden kurtarmak için üzerinde çalıştığı DART misyonu hakkında neler düşünüyorsunuz? Sahiden verilen emeklere değecek mi? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog