NASA, bir Godzilla nebulası keşfetti! İşte imajlar

NASA, her geçen gün yaptığı misyonlar, araştırmalar ve keşfettiği yeni uzay sırları ile gündeme gelmeye devam ediyor. Bu defa uzay ajansı, çektiği uzay manzaraları içinde Godzilla‘ya benzeyen bir nebula (bulutsu) keşfettiğini argüman ediyor.

Daha açık olması için nebulayı, uzayda bulunan ve geniş alanlara yayılmış olan toz, hidrojen, helyum ve öteki gazlardan oluşmuş bulutsu bir yapıya verilen isim olarak açıklayabiliriz. NASA‘ya nazaran bulutsular, ölmekte olan yıldızların patladığı vakit çıkardığı toz ve gaz çeşitlerinden oluşan bulut olarak tanımlanıyor. Pekala bu nebula sahiden Godzilla‘ya benziyor mu?

Nebula hakikaten Godzilla’ya benziyor mu?

Uzay ajansı, Godzilla‘ya benzettiği bu nebulanın bir fotoğrafını toplumsal medyada paylaştı. Bulutumsu içerisindeki Godzilla‘yı göremeyen insanların olacağını düşünerek noktaları birleştirip bulduğu hayvan formunu daha besbelli hale getirdi. NASA yetkilileri, bu hafta yaptığı açıklamada uzaydaki bulutsuların da tıpkı atmosferdeki bulutlar üzere biçimlere benzetilebileceğini söyledi. Bu fikrini desteklemesi için de buldukları nebula manzaralarını sundu.

Keşfedilen nebulanın manzarası, NASA‘nın emekli Universe Spitzer Uzay Teleskobu tarafından çekildi. Yetkililer, bulutsunun Samanyolu düzlemi boyunca Yay takımyıldızının derinliklerinde görüldüğünü söyledi. Görülen çeşitli renklerin de farklı kızılötesi ışık dalga uzunluklarını temsil ettiğini eklediler.

Araştırmacılar ayrıyeten, sağ üstte Godzilla‘nın burnunun ve gözlerinin bulunduğu yerdeki yıldızların, Dünya’dan çok uzakta olduğunu lakin galaksimizin içinde bulunduğunu açıkladı. Dünya’dan yaklaşık 7.800 ışık yılı uzaklıkta bulunan Godzilla‘nın sağ elinin bulunduğu sol kısımdaki sarımsı renklerdeki parlak bölge ise W33 olarak isimlendiriliyor.

Nebulayı bulan kişi, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü astronomu Robert Hurt oldu. NASA Hurt’u, Spitzer tarafından 18 yıl boyunca elde edilen bilgilerin içindeki bu keşfinden ötürü ödüllendirdi. Universe Spitzer Uzay Teleskobu 2020 yılının Ocak ayı sonlarında kullanım dışı bırakılmıştı. Fakat bilim insanları, cihan hakkında yeni bilgiler verebilme ihtimaline rağmen teleskobun şimdiye kadar elde ettiği imgeleri tekrar inceliyorlar.

Sizler NASA‘nın keşfettiği Godzilla‘ya benzeyen bu nebula hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz?

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog