NASA, Ay gezginini tasarlayacak şirketi arıyor!

NASA, uzun vakittir Ay‘ın yüzeyine beşerli bir seyahat planlıyor. Bu doğrultuda çalışmalarını sürdüren şirket, Artemis ismini verdiği projelerinin hedeflenen müddetin dışına çıkmasına karşın roketler ve öbür teknolojik ekipmanlar üzerinde işleri hayli sıkı tutuyor.

Bugün de ABD‘deki en büyük uzay ve savunma sanayi şirketlerinden Northrop Grumman Ay gezginini tasarlamak için bir muahede sağlandığı doğrulandı. Grumman bu projede liderlik koltuğuna oturacak. Yanındaysa AVL, Intuitive Machines, Lunar Outpost ve Michelin üzere deneyimli şirketler olacak. Daha sonra proje NASA’nın onayına sunulacak

NASA için Ay gezgini büyük ehemmiyete sahip

NASA, daha evvel hiçbir insanın ziyaret etmediği bir alan olan Ay’ın güney kutbunu keşfetmek istiyor. Bunu başarabilmek için, içerisinde gelişmiş teknolojiler barındıran bir Ay gezgine gereksinimi var. Aslında Northrop Grumman ve öteki şirketler tam olarak bu noktada olaya dahil oluyor.

NASA için hayli kıymetli olan bu projenin ilerleyişi programın hedeflenen müddeti için kritik rol oynuyor. Bir roket kadar sofistike olmayabilir. Lakin astronotları uzay gemisinden kilometrelerce öteye götürdüğünde arızalanırsa, durum hem proje hem de aracın içerisindekiler için epeyce tehlikeli bir hal alabilir. Münasebetiyle Ay gezgininin her bir modülü işin uzmanları tarafından tasarlanacak.

Northrop Grumman, kendi öncülük ettiği proje içerisinde sistem entegrasyonuna ve uzay aracı dizaynına taraf verecek. AVL, araç güç aktarma ögelerini ve gelişmiş şoför yardımı ile otonom sistemler üzerine odaklanacak. Intuitive Machines esasen NovaD uzay aracı ile yararlı yük teslimatı konusunda bir tecrübeye sahip. Lunar Outpost hali hazırda dünya dışı insansız seyahatçiler geliştiriyor. Michelin ise evvelki ay gezicilerinin lastikleri üzerinde daha evvel NASA ile çalışmıştı. Münasebetiyle bu gruba şimdiden projeyi kazanmış gözüyle bakılıyor.

NASA, projeyle ilgili dokümanlarda, kazanan bir teklifte ne aradığına dair kimi detaylar verdi. Şirket, Ay yüzeyinde şarj etmeye gerek kalmadan 20 kilometreye kadar gidebilen bir araç istiyor. Uzun bir ay gecesinde potansiyel olarak hayatta kalabilen ve en az 800 kilogram taşıma kapasitesine sahip olmasını istiyor. Natürel asıl zorluk tüm bunları kompakt bir aracın içerisine sığdırmak.

Ay gezgininin 2027 civarında fırlatılması hedefleniyor. Bu da aracın Artemis programı çalışmaya başladığında Ay’a gönderileceğini gösteriyor. Geçen hafta, NASA temsilcileri, 1972 yılında son verdikleri beşerli ay vazifelerine geri dönmenin verdiği heyecanı lisana getirdi. Ayrıyeten program kapsamındaki birinci mürettebatlı misyonun ertelendiğini de doğruladı.

NASA Ay vazifesini 2025’e erteledi!

NASA uzun müddettir Artemis vazifesi üzerinde çalışıyor. Projenin maksatları ortasında Ay‘a yerleşme ve koloni kurma üzere fikirler de bulunuyor. Bu program doğrultusunda Artemis 1, Artemis 2 ve Artemis 3 ismi verilen üç ana vazife belirlendi. Lakin 2024 yılında aya gitmekte kararlı olduğunu söyleyen şirket, maksadından 1 yıl saptığını açıkladı.

Beşerli Ay projeleri için uzay araçlarını tasarlamak üzere bir ihale açıldı. Rakiplerinin neredeyse yarısı kadar bir bütçe isteyen Elon Musk, açık orta farkla seçilen isim oldu. Ama Blue Origin’in sahibi Jeff Bezos yenilgiyi kabul edemedi. Akabinde koşullarını kabul ederek girdiği ihalenin, tek bir şirkete verilemeyecek kadar büyük olduğunu söyleyerek NASA’yı ve SpaceX’i mahkemeye verdi.

Jeff Bezos’un asıl hedefi, süreci geciktirerek NASA’yı mutabakata zorlamaktı. 6 aylık mahkeme sürecinde Bezos, pek çok uzlaşma teklifiyle NASA’nın kapısını çaldı. Hatta neredeyse 2 katı istediği projenin bedelini düşürmek yerine öbür projelerdeki 2 milyar dolarlık geliştirme masraflarını üstlenmeyi teklif etti.

Pek çok kişi aslında Bezos’un teklifine gizlenmeyen rüşvet gözüyle baktı. Münasebetiyle teklifi kabul edilmedi. Lakin bu durum çalışmaların neredeyse 1 yıl aksamasına sebep oldu. Hususla ilgili açıklama yapan NASA, 2024’te yapılması hedeflenen Artemis 1 misyonunun 2025 yılına sarktığını söyledi.

Siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog