NASA, astronotlara tuvalet ayarlayamadı! İşte ajansın önerisi

NASA, SpaceX ile ortaklaşa yürüttüğü Crew-3 misyonunu ertelemek zorunda kaldı. Dün paylaştığımız bu vazife hakkında yeni bir gelişme daha ortaya çıktı. Öncelikle, Eylül ayında SpaceX’in Inspiration4 uçuşunda tuvalet hasarının yaşandığını hatırlatalım. Uzay turistlerinin kullandığı tuvaletteki hasar nedeniyle idrar, kapsülün tabanının altındaki alana yayılmıştı.

Dört kişilik takımın Dünya’ya dönmesiyle bilim takımı, kapsülün tabanının altındaki idrarı fark etti. İşte olaylar bu türlü patlak vermişti. Crew-3’ün kapsülündeki tuvalet tasarımı da birebir olduğu için hasar olup olmadığı merak konusuydu. Lakin şirket, tedbir aldıklarını açıklamıştı.

NASA, Crew-3 takımına “yedek iç çamaşırı” önerdi

CNN Business‘ın haberine nazaran, idrarı sızdıran tuvalet tasarımı nedeniyle astronotlar yedek iç çamaşırları kullanacak. Geçtiğimiz günlerde NASA’nın Ticari Mürettebat Programı yöneticisi Steve Stich gazetecilere bir demeç verdi. Stich, astronotların tuvalet yerine iç çamaşırlarına güvenmek zorunda kalacağını söyledi.

(Foto: SpaceX)

NASA, Crew-3 vazifesi öncesi arka arda gelen duyurularla gündemde. Fırlatma tarihini ajans, 31 Ekim Pazar günü iken 3 Kasım Çarşambaya (bugüne) erteledi. Fakat NASA’dan ikinci sefer erteleme kararı geldi. Bu sefer fırlatma tarihinin 6 Kasım Cumartesi olduğunu açıkladı. Birinci ertelemenin nedeni fırtına beklentisi iken, ikincisinin nedeni bir astronotun sıhhat sorunu.

Tuvalet meselesine dönecek olursa, SpaceX, Inspiration 4 grubu döndükten sonra bir açıklama yaptı. Buna nazaran, çalışanlar, idrarı depolama tankına boşaltan tüpün birbirinden ayrıştığını ve bu nedenle, idrarın kapsülün tabanının altına yayıldığını gördü. Bu sorunun fark edilmesiyle birlikte, birebir tuvalet dizaynına sahip kapsüller için tehlike çanları çaldı.

NASA, Crew-3 misyonunu bu hafta sonu başlatmayı planlıyor. Lakin tuvalet sorunu, gerekli tüm test uçuşlarını gerçekleştirip onaylanmış bir uzay aracının bile hala tasarım riskleri taşıdığını gösteriyor.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog