Milyarlarca tweet silinebilir! Twitter’dan yeni karar

Twitter, şahısların isim vb. bilgilerini onların müsaadesi olmadan paylaşmayı yasaklayan özel bilgi siyasetini güncelledi. Siyaset mucibince müsaadesiz bir halde paylaştığınız lokasyon bilgisi, adresi, kimlik dokümanları ve kamuoyuna açık olmayan her türlü şahsî data, Twitter topluluk kurallarının ihlali olarak nitelendiriliyor. Sahibi tarafından Twitter’a şikayet edilirse kaldırılıyor.

Paylaşılan bilgi nedeniyle şahıslara fizikî ziyan gelmesini engellemek hedefiyle bunu yaptığını belirten Twitter, politikayı genişletti. Artık özel bireylere ilişkin fotoğrafları ve görüntüleri da Twitter’da müsaadesiz yayınlamak yasaklandı. Şirket bahisle ilgili açıklamasında, bu usul süreçlere platformda müsaade vermeyeceklerini belirtti.

Twitter, politikayı ihlal eden tweetleri kaldırıyor

Twitter, resmi hesabından yayınladığı duyuruda, “Görüntüleri paylaşmak, insanların Twitter’daki tecrübelerinin değerli bir kesimidir. Beşerler, bir fotoğrafın herkese açık olarak paylaşılıp paylaşılmayacağını belirleme konusunda bir seçeneğe sahip olmalıdır.” tabirlerini kullandı. Bu kapsamda mevcut siyasetini genişlettiğini belirterek şunları ekledi:

Bugünden itibaren, özel bireylerin fotoğraf yahut görüntüleri üzere özel medyaların istekleri olmadan paylaşılmasına müsaade vermeyeceğiz. Diğerlerini tehdit etmek yahut bunu yapmaya teşvik etmek üzere, şahısların özel bilgilerinin yayınlanması da siyaset kapsamında yasaktır.

Twitter, tasvir edilen kişi yahut yetkili bir temsilcisinin özel görsellerinin yahut görüntülerinin müsaadesiz paylaşıldığına dair şikayet aldığında bunu kaldıracağını söyledi. İstisnai olarak; siyasetin, medya ve beraberindeki tweet metninin kamu faydasına paylaşıldığı yahut kamu telaffuzuna paha kattığı durumlarda, tanınmış bireylerin yer aldığı medya için geçerli olmadığını belirtti.

Fakat kamuya açık şahıslar yahut kamuya açık sohbetlerin kesimi olan şahısların özel imgeleri taciz etmek, korkutmak üzere berbat niyetler ile paylaşılıyorsa yeniden kaldıracağını açıklayan Twitter, siyaset kapsamında yasaklanan medya içeriklerini şöyle sıraladı:

  • Sokak adresleri, GPS koordinatları yahut özel kabul edilen pozisyonlarla ilgili başka tanımlayıcı bilgiler dahil olmak üzere mesken adresi yahut fizikî pozisyon bilgileri.
  • Devlet tarafından verilen kimlikler ve toplumsal güvenlik yahut öbür ulusal kimlik numaraları dahil olmak üzere kimlik evrakları.
  • Halka açık olmayan şahsî telefon numaraları yahut e-posta adresleri dahil bağlantı bilgileri.
  • Banka hesabı ve kredi kartı ayrıntıları dahil finansal hesap bilgileri.
  • Biyometrik bilgiler yahut tıbbi kayıtlar dahil olmak üzere başka özel bilgiler.
  • YENİ: Müsaade olmaksızın özel bireylerin medyası.

Sizler de müsaadeniz olmadan paylaşılan bir fotoğraf/video gördüğünüzde artık bunları Twitter’a şikayet edebilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog