Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır

Kurumsal sosyal medya yönetimi, bir şirketin sosyal medya platformlarını kullanarak marka bilinirliğini artırmak, müşteri ilişkilerini geliştirmek ve pazarlama faaliyetlerini yürütmek için yaptığı faaliyetleri ifade eder. Kurumsal sosyal medya yönetimi için aşağıdaki adımlar yapılabilir:

  1. Hedef kitle belirlenir: Hangi kitlelere hitap etmek istediğinizi belirleyin.
  2. İçerik stratejisi oluşturulur: Hangi içerikleri paylaşacağınızı ve nasıl paylaşacağınızı belirleyin.
  3. Sosyal medya hesapları açılır ve yönetilir: Hangi sosyal medya platformlarını kullanacağınızı seçin ve hesaplarınızı oluşturun.
  4. İçerik paylaşılır: Stratejinize uygun olarak içerikleri paylaşın.
  5. İzlenir ve analiz edilir: Paylaştığınız içeriklerin etkisini izleyin ve analiz edin.
  6. Müşteri ilişkileri yürütülür: Sosyal medya platformları aracılığıyla müşterilerle iletişim kurun ve sorunlarını çözün.
  7. Pazarlama faaliyetleri yürütülür: Sosyal medya platformları aracılığıyla pazarlama faaliyetleri yürütün.
  8. Adapte olun: Sosyal medya dünyası dinamik bir yerdir, yaptıklarınızı sürekli olarak gözden geçirin ve değiştirin.

Sosyal medya platformlarının, itibar yönünden mühim duruma gelmesi SEO çalışmaları arasında kurumsal sosyal medya idaresi düzeneğinin yer almasına namacıyla olmuştur. Küçük işletmeler sosyal medya platformlarında yer alabilmek amacıyla bütçe olanakları dahilinde kendi personelini çalıştırmayı tercih ederken, büyük kurumsal firmalar sosyal medya idaresi amacıyla sosyal medya eksperlarıyla çalışmayı tercih etmektedir.

Sosyal medyanın potansiyel müşterilere ulaşma ve marka bilinirliliğini arttırma konusundaki tesiri her geride bıraktığımız gün daha çok hissedildiğinden ötürü bu alanda eksper şahıslarla çalışılması daha doğrudur. Sosyal medya bölümünde kendisini ilerleten eksperlardan aylık ya da senelik olarak destek alarak sosyal medyada bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Özünde Neleri Kapsar?

Sosyal medya idaresi, sosyal platformlar vasıtasıyla (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Flickr, Youtube, Google+ vb.) marka bilinirliliğini çoğaltarak daha çok potansiyel müşteriye ulaşmayı sağlamak adına oluşturulan çalışmalardır. Günümüzde en mühim pazarlama stratejisi, müşterinin gelmesini beklemek değil de müşterinin ayağına gitmektir. Sosyal medya platformlarında insanların ilgi duydukları alanlara göre çalışmalar yapılması ve bu sayede potansiyel müşteri profiline ideal olan şahıslara ulaşılması daha kolaydır.

Arama motorları üstünden gelen organik trafik kuşkusuz mühimdir fakat yalnızca bir platforma bağlı kalınması vakit ortamında yaşanan algoritma değişikliklerinden olumsuz etkilenilmesine namacıyla olabilir. Böyle olumsuz bir halle karşılaşmamak ve sıksık büyüyen bir işletme manzarası yakalamak amacıyla sosyal medya idaresi mühimdir.

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Ülkemiz insanının okuma alışkanlığı aşırı derecede düşüktür. Bu yüzden görsel bilgi srandardı yüksek olan çalışmalar daha çok şahsa ulaşmayı sağlamaktadır. Düne kadar kurumsal kimliklerin tanıtılması ve itimat kazanılması adına televizyon, gazete ve dergi gibi platformlarda reklam verilirken bundan sonra bunun amacıyla sosyal medya platformları tercih edilmektedir.

Sosyal medya platformlarının da kendine has algoritmaları bulunmaktadır. Bu yüzden kurumsal sosyal medya idaresi yapılırken çalışma oluşturulan platformların algoritmaları bilinmeli ve bu yönde adımlar atılmalıdır.

Bazı sosyal medya platformları alakalı alanda ilk hizmeti yayınlayan şahıslar bulunduğu amacıyla hesaplarını takip eden ya da beğenen şahıs adedi organik bir şekilde artmıştır. Günümüzde nerdeyse her alanda hizmet veren çok sayıda kuruluş bulunduğu amacıyla bu rekabet ortamının meydana gelmesine namacıyla olmuştur. Kurumsal firmalar sayfalarının organik bir şekilde büyümesini beklemek yerine sosyal medya idaresine bütçe ayırarak dijital pazarlama pastasında daha büyük bir paya sahip olmak amacıyla çalışma yapmalı ya da yaptırmalıdır.

Sosyal medya uzmanlarımızın yapmış oldukları analizler neticesinde sosyal medyadaki bilinirliğinizi yükseltmek amacıyla birtakım programların bulunduğunu belirledik. Sizlerin işinizi kolayleştirmek amacıyla kurumsal sosyal medya idaresi çalışmalarınızda başarıyı yakalamanızı sağlayacak teknikleri sunmak istiyoruz.

1. Samimi bir dil kullanmaya özen gösterin

Sosyal medya hesabınız üzerinden size sorular yönelten şahıslar olacaktır. Bu bireylerin suallerine yanıt verirken aşırı resmi (kurumsal) bir dil kullanmaktan kaçının.

Kişi sorularını yanıtlarken aşırı içten olmamaya özen göstermeniz gerektiği gibi aşırı kurumsal bir dil de kullanılmamalıdır. Sorulara olası mertebe içten bir dille yanıt verilerek sıcak bir sohbetin oluşması sağlanmalıdır.

2. Kitlenizi genişletmek adına kapmaya düzenleyin

Sosyal medya platformları üzerinden sayfanızı beğenen, paylaşan ya da yorum yapan şahıslar amacıyla özel kampanyalar düzenleyin. Bu program yardımıyla sosyal medya platformunuzu tanıtmak amacıyla daha az bütçe harcayıp daha büyük kitlelere ulaşabilirsiniz.

Takipçilerinizle olan içtenyetinizi geliştirmek adına kampanyalarınızı belirli vakit Aralıklarında tekrarlayın. Hediye ürünlerin verilmesi ya da %50 indirimlerin oluşturulması gibi dijital kampanyalar ilk etapta bilinirliliği yükseltmek ve itimat kazanmak adına sizlere yardımcı olacaktır.

3. Paylaşımlarınızda doğrultu tutmayın

Sosyal medya üzerinden büyük bir amaç kitlesine ulaşmak amacıyla kurumsal hesaplara sahip olan şahıslar muhakkak doğrultu tutmamalıdır. Siyasi, dini ya da etnik köken kaynaklı olan doğrultu tutmalar, bir vakit sonra firmanıza karşı antipatilerin meydana gelmesine namacıyla olur. Bu ince bir husustur ve ayrı bir şekilde özen gösterilmelidir.

4. Sosyal medya tanıtımlarını kullanın

Sosyal medya üzerinde olan rekabet her geride bıraktığımız gün arttığı amacıyla büyük bir kitleye ulaşmak, tanınmış duruma gelmek ve itimat kazanmak ciddi anlamda zorlaşmaktadır. Hedef kitlenizin organik bir şekilde büyümesini beklemeniz ciddi anlamda vakit kayıbı yaşamanıza namacıyla olur. Kısa vakit ortamında marka bilinirliğini yükseltmek amacıyla sosyal medya tanıtımlarını kullanın.

Sosyal medya tanıtımlarına ayıracağınız ufak bütçelerin bile işletmenize pozitif geri dönüşleri olacaktır. Verilen tanıtımları muhakkak yalnızca sayfa ziyareti olarak değerlendirmeyin. Verilen bu tanıtımlar organik trafik almasa bile marka bilinirliğinin artmasını sağlayacaktır.

5. Pazarlama amacıyla fenomen hesapları kullanın

Sosyal medya üzerinde fenomen olan çok sayıda şahıs vardır. Ürünlerinizin hitap edeceği cinsten amaç kitlesinin bulunduğu sosyal medya fenomenleriyle etkileşime geçin. Bu etkileşim ardından belirli bir ödemeye karşılık olarak ürünlerinizi tanıtmasını isteyin.

Son vakitlerde fenomenlerin büyük alanı takipçileri doğrulusunda numune alınmaktadır. Hatırı sayılır bir takipçi kitlesine sahip olan sosyal medya fenomenlerinin ürün ve hizmetlerinizi tanıtması, kısa vakit ortamında potansiyel müşteri kitlenizin artmasını sağlayacaktır.

6. Sahte sayfa beğeni ve takipçilerinden uzak durun

Sayfayı beğenen ve takip eden şahıs adedi maniple yollarla arttırılabilmektedir. Bir sayfayı beğenen şahıs adedi ne kadar çokysa insanların o sayfaya olan itimati artmaktadır. Bunun tanınan bir şey bulunduğundan ötürü birtakım kurumsal firmalar düzmece beğeni ve takip hilesine başvurur.

Sahte beğeni ve takipçiler sayfa ortamında etkileşimde bulunmadıkları amacıyla gerçekler kısa vakit ortamında gün yüzüne çıkar ve işletmeye olan itimat süratli bir şekilde azalır. Kaybedilen otoritenin geri kazanılması aşırı derecede zordur. Firmanızın bu tarz eylemler ortamında bulunduğu dilden dile aktarılırsa ciddi anlamda zarar görebilirsiniz.

7. Güncel kalmaya özen gösterin

Sosyal medya hesabınızda kesinlikle güncel paylaşımlar yapın. Çok seyrek paylaşım yapan sayfalara olan ilginin süratli bir şekilde azaldığı bilinmektedir. Takipçi kazanmak kadar bu takipçilerin elde tutulması da özen ister. Takipçilerinizin size olan dikkatini canlı tutabilmek adına güncel kalmaya özen göstermelisiniz.

8. Sosyal medya analiz vasıtalarını kullanın

Bütçenizi boşa harcamamak adına kesinlikle sosyal medya analiz vasıtalarını kullanmanızı tavsiye ederiz. Buzzsumo, Ahrefs, Buffer, Followerwonk gibi vasıtalar sizlere sosyal medya analizi yapma konusu ile alakalı yardımcı olacaktır. Web site üzerindeki kullanıcı hareketlerini, organik trafik kaynaklarını bu vasıtalarla takip edebilir ve bu sayede doğru sosyal medya yatırımları yapabilirsiniz.

Sonuç: sosyal medya ilk akla geldiği vakit kolay bir platformmuş gibi bir algı oluşsa da görüldüğü gibi ciddi anlamda emek harcanması gerektirmektedir. Bu hususta profesyonel olan ekip arkadaşlarınız yoksa bizim gibi bu hususta profesyonel hizmet veren kurum ve kuruluşları tercih edebilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog