James Bond oyununun yasağı 24 yıl sonra kaldırıldı!

1997 yılında Nintendo64 platformu için piyasaya sürülen FPS oyunu James Bond: GoldenEye 007, devrin Almanya hükümeti tarafından gençlerin zihinsel sıhhatine ziyanlı olabileceği gerekçesiyle yasaklanmıştı. Bu yasak, 24 sene sonra bir anda kaldırıldı. Pekala neden?

James Bond: GoldenEye 007 devrinin ilerisinde bir oyundu

Türkiye’de Altın Göz ismiyle vizyona giren ve James Bond serisinin 17. sineması olan GoldenEye dünya çapında yaklaşık 350 milyon dolarlık bir gişe başarısı elde etmişti. Sinemanın büyük başarısı sonrası imal haklarını satın alan Nintendo, Rare ile anlaştı ve üretimi bir FPS oyunu olarak 25 Ağustos 1997 tarihinde oyuncularla buluşturdu.

GoldenEye 007

Bilhassa vaktine nazaran ziyadesiyle yenilikçi sayılabilecek beş farklı çevrim içi moduyla dikkat çeken imal, tek kişilik oyun moduyla da büyük beğeni toplamıştı. 1998 yılında BAFTA ve İnteraktif Sanat ve Bilim Akademisi tarafından yılın en yeterli oyunu seçildi. Oyununun hasar aldığında ekranda kırmızı şeritlerin belirmesi fikrini birinci ortaya atan oyun olan GoldenEye 007, 24 yıldan sonra farklı bir mevzuyla gündemde.

1997 yılında piyasaya sürüldükten kısa bir müddet sonra Almanya hükümeti tarafından; satışı, reklamının yapılması yahut piyasaya sürülmesi yasaklanan oyun artık Avrupa ülkelerinin yasaklanan medya içerikleri listesinde değil. Burada değişik olan bilgi, Almanya’da yasaklanan rastgele bir medya içeriğinin yasağının 25 yıl sonra otomatik olarak kalkması… Yani yetkililer bu yasağı kaldırmamış olsaydı dahi yaklaşık bir sene içerisinde oyuna dair bütün yasaklar ortadan kalkmış olacaktı.

Tüm bu gelişmeler, Nintendo’nun GoldenEye’ın özgün versiyonunu yahut yine yapılacak farklı bir versiyonunu çok yakın vakitte Nintendo Switch ve öbür konsolları için piyasaya süreceğine işaret ediyor olabilir.

Pekala sizler bu mevzuda hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog