Instagram’ın tat kaçıracak abonelik fiyatları ortaya çıktı

Onlyfans’ın “abonelik tabanlı içerik” sistemi öteki toplumsal medya platformlarına ilham oldu. Yakın vakit evvel Twitter, bağış mantığıyla çalışan abonelik sistemi Harika Takip’i dünya genelinde kullanıma açtı. Bu alanda faaliyet gösteren şirketler ortasına yakında Instagram da katılacak.

Haziran ayında, Instagram’ın Exclusive Stories (Özel Hikayeler) özelliği ortaya çıktı. Muhteşem Takip ile birebir aynı mantıkta çalışan bu sistemde içerik üretici, dilediği kadar paylaşımı takipçilerine abonelik kapsamında sunabiliyor. Daha evvel uygulama geliştiricisi Alessandro Paluzzi, Özel Hikayeler’e ilişkin birkaç tane ekran imgesi de paylaşmıştı.

Instagram abonelik fiyatları 50 TL’ye kadar çıkıyor

TechCrunch’un haberine nazaran, Instagram geçtiğimiz günlerde App Store sayfasında değişiklik yaptı. In-App Purchases yani Uygulama İçi Satın Alımlar kısmı ekledi. ‘Instagram Badge’ ve ‘Subscriptions’ olmak üzere toplamda iki farklı uygulama içi satın alma seçeneğinin listelendiği açığa çıktı.

Instagram’ın App Store sayfasından alınan bilgiler

Instagram Badge seçeneği; şirketin canlı yayın yoluyla para kazanmayı sağlamak gayesiyle geliştirdiği uygulama içi rozetleri temsil ediyor. Halihazırda faal olan rozetleri sevdiğiniz bir içerik üreticiye ikram ederek onu finansal manada destekleyebiliyorsunuz. Badge 0.99, 1.99 ve 4.99 dolar ortasında değişiklik gösteriyor.

Instagram Subscriptions yani Instagram Abonelikleri özelliğinin ne işe yarayacağı ise açıklanmasa da, Özel Öyküler ile irtibatlı olma ihtimali çok yüksek. Rozet fiyatlarına benzeri halde, abonelik fiyatları de Türk Lirası’na çevrildiğinde bir epey yüksek çıkıyor. Meta abonelik fiyatlarını 0.99-4.99 dolar aralığında tutuyor. Muhtemelen Twitter’ın Üstün Takip özelliğinde olduğu üzere, Instagram’da da tam fiyatı içerik üretici şahsen belirleyecek.

Başlangıçta ABD’de kullanılması bekleniyor

Instagram abonelik fiyatlarını ABD’deki App Store sayfasına ekledi. Bu da, yeni özelliğin birinci etapta Amerikalı kullanıcılara açılabileceği manasına geliyor. Meta, toplumsal medya platformlarına ekleyeceği yeni özellikleri ekseriyetle sonlu bir kitle ile test edip, sorunları geri bildirimler ışığında giderdikten sonra dünya genelinde kullanıma sunar.

Şirketin yeni özelliği kullanılmaya başlandığında, fiyatlı olarak sunulan öykülere (muhtemelen başka gönderi tiplerinde de olacak) erişmek için abone olmanız gerekecek. Twitter, YouTube, Twitch derken, ay sonunda kabarık bir üyelik faturası kullanıcıları bekliyor.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog