Instagram yeni özelliği için Türkiye’yi seçti!

Instagram, akışta paylaşılan gönderilere müzik ekleme özelliğini test etmeye başladığını duyurdu. Şu ana kadar Reels görüntülerine ve kıssalara eklenebilen müzikler, artık profilinizde paylaşacağınız fotoğraflara da yerleştirilebilecek. Meta, kullanıcılara binlerce lisanslı müzik arşivi sunan ‘Instagram Müzik’ özelliğini geçtiğimiz sene Ekim ayında Türkiye’de kullanıma açmıştı.

Bugün duyurulan özellik Türkiye, Brezilya ve Hindistan’da kademeli olarak test edilmeye başlandı. Gönderi paylaşım ekranına yerleştirilen yeni müzik fonksiyonu, Trend ve Sizin İçin kısımlarını karşınıza çıkaracak. Buradan istediğiniz şarkıyı fotoğrafınıza ekleyebileceksiniz.

Instagram gönderilerine müzik nasıl eklenir?

Kullanıcılar, “Trend” yahut “Sizin İçin” kısımlarında çeşitli müzik kliplerine göz atabilecekler. Burada istedikleri şarkıyı aratarak çarçabuk bulabilecekler. Müziğin başlığı, paylaşılan gönderide herkese açık bir biçimde gözükecek.

Başlığın üzerine tıklanıldığında, tıpkı Reels’ta olduğu üzere kelam konusu şarkıyı kullanan tüm gönderilerin yer aldığı bir ses sayfası açılacak. Instagram kullanıcılara, bir şarkıyı seçtikten sonra klip müddetini de ayarlama imkânı tanıyor. Böylece müziğin dilediğiniz kısmın gönderinize ekleyebiliyorsunuz.

Instagram Müzik özelliği artık gönderilerde de kullanılabiliyor

Instagram’da gönderilerinize müzik eklemek için şu etapları uygulayın:

  • Öncelikle paylaşacağınız fotoğrafı yükleyin.
  • Arkadaş etiketleme, pozisyon ekleme üzere kısımların yer aldığı ekrana gelene kadar “İleri” butonuna basın.
  • Akabinde ekranda yer alan Müzik Ekle seçeneğine dokunun.
  • Karşınıza çıkan arama alanında şarkıyı arayın. Trend Olan yahut Sizin İçin kısımlarındaki müzikleri de kullanabilirsiniz.
  • Gönderinize eklemek istediğiniz şarkıyı seçin.
  • Akabinde, o şarkıyı kullanan tüm gönderileri gösteren bir ses sayfasına yönlendirileceksiniz.
  • Klip mühletini ve ve oynatmak istediğiniz süreyi de seçin.
  • Bitti butonuna tıklayın.

Instagram özelliğin testini yürütmek için pilot bölge olarak Hindistan, Brezilya ve Türkiye’yi seçti. Hudutlu sayıda kullanıcının erişimine açılan gönderilere müzik ekleme fonksiyonunun genel kullanıma sunulacağı tarihi ise açıklamadı. Şayet test sürecine dahil edilmişseniz, üstteki adımları uygulayarak özelliği kullanabilirsiniz.

“Bu testle Instagram, topluluğuna, Reels ve Stories’te olduğu üzere, Feed fotoğraflarına bir sinema müziği ekleme yolu sunmayı umuyor” açıklamasını yapan toplumsal medya şirketi, devamında “Bir kullanıcı şarkıyı tıklarsa, o şarkıyı kullanan tüm Feed gönderilerini gösteren bir ses sayfasına yönlendirilir.” tabirlerini kullandı.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog