Instagram, Twitch’e rakip olacak bir özellik getiriyor!

Instagram, son birkaç aydır bilhassa TikTok ile olan rekabetini artırmak için türlü yenilikler getiriyor. Geçtiğimiz günlerde Mark Zuckerberg, Reels görüntüleri için içerik üreticilere muhakkak bir izlenme karşılığında ödeme yapacağını açıkladı ve birtakım kullanıcılar tarafından da doğrulanmıştı. Reels görüntüleri için yapacağı ödemelerin akabinde Instagram, artık bir öteki özellik ile karşımızda.

Bilakis mühendis Alessandro Paluzzi, kendi Twitter hesabında Instagram’ın iOS kullanıcılarına getirmeyi düşündüğü birtakım işlevler hakkında birkaç güncelleme bilgisi paylaştı. Bu özelliklerden biri ise canlı yayınlara moderatör eklemek olacak. İşte ayrıntılar…

Instagram canlı yayın moderatörleri getirecek

Bahsettiğimiz canlı yayın moderatör sistemi, birçoğunuzun bildiği üzere Twitch üzere canlı yayın platformlarında mevcut. Bu canlı yayın moderatörleri, bir nevi yayın sahibinin asistanı işini görüyor. Bu asistanlar, yayın sırasında gelen yorumları, canlı yayın isteklerini, soruları ve aklınıza gelebilecek başka mekanik süreçleri yönetebilecek. Bu özellik, Influencer ve sanatkarlar için epey kullanışlı olacak üzere görünüyor.

Alessandro Paluzzi’nin Twitter’da paylaştığı fotoğraflar

Paluzzi, bu moderatör ekleme özelliğinin şu anlık tek bireyle sonlu olduğunu açıkladı. Spaces kısmında da tıpkı sisteme sahip Twitter, yayıncının iki moderatöre sahip olmasına imkan tanıyor. Fakat şu anlık Instagram için bu yardımcı özellik sırf bir bireyle hudutlu durumda.

Canlı yayına moderatör ekleme özelliği şu an mevcut değil. Lakin Instagram için içerik oluşturucular son devirlerdeki rekabetlerin de ışığında kritik bir nokta olduğundan şirket, bu özellik üzerinde sıkı çalışıyor.

Kıssalarla ilgili bir öteki güncelleme

Canlı yayın moderatörlerinin yanında Instagram, birebir vakitte öyküler özelliği için de yeni işlevler ekleme peşinde. Şirket, kıssa özelliğine bir beğeni butonu koymak üzerinde çalışıyor. Bu özelliğin test süreci, Ağustos ayında başlamıştı. Alessandro Paluzzi‘nin verdiği bilgiye nazaran, bu beğeniler Kıssayı Görüntüleyenler kısmıyla tıpkı kısımda tam yanında bulunacak. Bu özelliğin ne vakit geleceği ya da geleceğinin mutlaklığı ise şimdi muhakkak değil.

Siz Instagram‘a gelecek canlı yayın moderatörlüğü hakkında ne düşünüyorsunuz? Instagram, TikTok’un akabinde canlı yayınları artırarak Twitch’e de rakip olmak mı istiyor? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog