Instagram, sevilen TikTok özelliğini alıyor!

Instagram, kullanıcılarına yeni özellikler sunmaya devam ediyor. Bilhassa rakiplerinden aldıkları ile sıkça göz önünde olan, hatta kimi rakiplerini bu sayede geride bırakan platform, yeni bir ekleme daha yapacak. Instagram‘ın şimdiki gayesi ise tekrar TikTok oldu.

TikTok’un muvaffakiyetini yakından takip eden toplumsal medya platformu, daha evvel de Reels eklentisini eklemişti. Şirket artık de görüntü seslendirme özelliği için kolları sıvadı.

Instagram ile TikTok ortasındaki rekabet kızışıyor

TikTok tarafından geliştirilen ve görüntülerdeki yazıların seslendirilmesini sağlayan özellik, Instagram tarafından kendi platformuna adapte edildi. Kullanıcıların girdikleri metinleri, seçtikleri sese nazaran okuyan eklenti, Reels görüntülerini düzenleme kısmında kullanıcılarını karşılayacak. Bu sayede kullanıcılar, yazdıklarını seslendirmek yerine yapay sesleri kullanma imkanına sahip olacaklar.

Bahisle alakalı geliştirmeyi blog sayfasından duyuran şirket, özelliği Android ve iOS kullanıcılarına sundu. Bir de açıklama paylaşan Instagram, şunlardan bahsetti:

Bu özellik, Reels kamerasındaki metin aracımızda bulunur ve otomatik olarak oluşturulan bir sesin metninizi yüksek sesle okumasını sağlar. Metinden konuşmaya kendi sesinizi kullanmadan anlatım eklemenize, yaratıcı olmanıza ve Reels görüntülerinizde cümbüş ve mizah eklemenize yardımcı olur.

TikTok cephesinin uzun vakittir yer verdiği metin seslendirmeyi Instagram‘ın da eklemesi, kullanıcılarının beğenilerini topladı. Bilhassa TikTok kullanıcılarının uzun vakittir bu durumdan faydalanması da, karşı tarafta bir beklenti oluşturmuştu.

Bununla birlikte Instagram cephesinden gelen tek yenilik metin seslendirme değil. Platform, görüntü odaklı içerik üreticilerine, Reels görüntülerini daha eğlenceli hale getirebilecek yeni özellikler de duyurdu. Şirket, kullanıcıları için yeni ses efektlerini kullanıma sundu. Bu sayede içerik üreticileri artık, helyum, robot ve vokalist üzere seçeneklere sahip olacaklar. Kullanıcı sayısını arttırmak isteyen şirket, yeni atılımlar ile başarılı olabilir. Çünkü geçmişte de misal ataklar ile birçok rakibini alt etmeyi başardılar. Bakalım Instagram, yeni özellikleri ile sertleşen rekabette TikTok‘un önüne geçmeyi başaracak mı? Bekleyip göreceğiz.

Sizler yeni eklenen geliştirmeleri nasıl buldunuz? Sizce Instagram metin seslendirme için geç kaldı mı? Görüşlerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog