Instagram, kullanıcılara ‘uygulamayı kapat’ demeye başladı!

Instagram CEO’su Adam Mosseri, toplumsal medya platformunda ‘Mola Ver’ özelliğini test etmeye başladıklarını duyurdu. İsminden de iddia edileceği üzere; bu özellik Instagram kullanıcılarını uygulamadan kısa bir müddetliğine de olsa uzaklaştırmayı amaçlıyor. Mosseri, mola verme sisteminin beta sürecine girdiğini açıkladı.

4 Ekim’de Facebook, WhatsApp ve Instagram platformlarında yaşanan erişim meseleleri nedeniyle tenkit odağı haline gelen Meta, eski çalışanı Frances Haugen’in kamuoyuyla paylaştığı savlar da üzerine tuz biber olunca yeterlice itimat kaybetti. Haugen, şirketin gençlerin ruh sıhhatini etkileyecek paylaşımlara karşı önemli siyasetlerinin olmadığını argüman etmişti.

Instagram, mola ver özelliğini gençleri korumak için geliştiriyor

Meta’nın Global Bağlantılardan Sorumlu Lider Yardımcısı Nick Clegg geçtiğimiz günlerde açıklama yaptı. Gençlerin yararlı olmayan içeriklere ağır formda maruz kaldığını belirtti. “Mola ver” uyarısı ile gençleri Instagram’daki bu stil içeriklerden uzak tutmaya çalışacaklarını açıklayan Clegg, şirketin bundan sonra daha şeffaf olacağını da kelamlarına ekledi.

Instagram CEO’su Adam Mosseri, bugün Twitter hesabından bahisle alakalı bir görüntü yayınladı. ‘Mola verme’ ihtarının çalışma mantığına değinen Mosseri, özelliği bugünden itibaren makul Instagram kullanıcılarının erişimine açtıklarını duyurdu. Aralık ayında da dünya genelinde kullanıma sunacaklarını belirten Adam Mosseri şöyle konuştu:

Bu hafta Instagram’da, şahsen beni çok heyecanlandıran bir şey test etmeye başladık. Buna “Mola Ver” diyoruz, ve tam olarak aklınızdan geçen şeyi yapıyor.

Kullanmayı tercih ederseniz, uygulamada belli bir mühlet (10, 20, 30 dakika) geçirdikten sonra Instagram’a orta vermenizi teşvik edecektir. Bu hususta üçüncü taraf uzmanlarla çalıştık ve mola vermeyi nasıl planlayacağımız konusunda da tavsiyeler aldık. Ve şayet test kapsamındaysanız, bunu önümüzdeki günlerde göreceksiniz.

İngilizce lisanında “Take a Break” olarak isimlendirilen “Mola Ver” uyarısı, kısa müddetliğine sizi Instagram’dan çıkmaya teşvik edecek. Belirlediğiniz mühlet zarfında ‘Biraz derin nefes alın’, ‘Düşüncelerinizi yazın’, ‘En sevdiğiniz şarkıyı dinleyin’, ‘Yapılacaklar listenizdeki bir şeyi yapın’ üzere tekliflerde de bulunacak.

Elbette ki Instagram mola verme özelliğini zarurî tutmayacak. Şirket kullanıcılara 10 dakika, 20 dakika ve 30 dakika mühlet aralıklarında seçim imkânı tanımakla birlikte “Kapalı” tutma imkanı da sağlayacak. Bugünden itibaren sonlu sayıda test kümesine açılan özellik ilerleyen günlerde genişletilecek. Adam Mosseri’nin açıklamasına nazaran, Aralık ayında herkese açılacak.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog