İnsan beynini öteki memelilerden ayıran fark bulundu!

Birçok göğüslü hayvan, insan beyni ile emsal taraflar taşısa da bizimle tıpkı zeka düzeyine sahip değil. Lakin nörolojik seviyede bilişsel olarak neden daha ileri seviyede olduğumuzu saptamak hayli sıkıntı. Bugüne kadar, araştırmalar memelilerin beyinleri ortasında kıymetli bir fark bulamadı. Fakat sonunda bilim insanları bir fark keşfetti.

Science Alert‘in haberi ve makaleye dayanarak biz de bilim insanlarının çalışmasını sizlere aktarmak istedik. İşte bu keşfin ayrıntıları…

İnsan beyni daha az nöronal kanala sahip

Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden (MIT) bir araştırma takımı, memelilerin beyinleri ortasındaki farkları karşılaştırdı. Çalışmaya nazaran, başka memelilere kıyasla bizim beynimizde kalsiyum, potasyum ve sodyum üzere iyonların akışına müsaade veren çok daha az sayıda nöronal kanal bulunuyor.

İnsan beyni ile öteki göğüslü canlıların beynini ayıran bu özelliğin keşfi, bilim topluluğunda gündem oldu. Kelam konusu akış, nöronların birbirleriyle irtibat kurmasını sağlayan elektriksel ikazları üretiyor. Bunlardan daha azına sahip olmak, insan beyninin daha verimli çalışabileceğini gösteriyor. Ayrıyeten kaynakları daha karmaşık bilişsel fonksiyonlara yönlendirebileceğini de…

MIT’den nörolog Lou Beaulieu-Laroche, “Önceki mukayeseli çalışmalar, insan beyninin öteki göğüslü beyinleri üzere olduğunu ortaya koydu. Bu yüzden insan nöronlarının özel olduğuna dair güçlü deliller bulmak bizi şaşırttı.” dedi. Bu ortada, araştırmacılar çalışmaya Nature mecmuasında yayımladı.

İnsan beynindeki son derece düşük iyon kanalı yoğunluğu, öbür tüm beyinlerle karşılaştırıldığında göze çarpıyordu. Grup, beyin ameliyatı sırasında epilepsi hastalarından alınan doku örnekleri kullandı. Araştırmacılar, insan beyni dışında fare, sıçan, gerbil, yaban gelinciği, tavşan, makak üzere 10 çeşidin beynini inceledi. Tüm karşılaştırma hayvanları, elbette insanlardan değerli ölçüde daha küçük beyne sahipti. Bu nedenle daha büyük hayvanların örneklerini test etmek gerekebilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog