İlaç şirketleri, Omicron varyantı için harekete geçti!

Omicron varyantı, tüm dünyaya yayılmaya başladı. Birinci olarak Güney Afrika‘da tespit edilen bu yeni varyantın en kaygı verici özelliği delta ve beta dahil öteki varyantlara kıyasla çok fazla mutasyona sahip olması. Bilim insanlarının B.1.1.529 olarak isimlendirdiği bu varyant, en az 10 mutasyon taşıyor.

Güney Afrika Sıhhat Bakanlığı’nın duyurusunun akabinde pek çok ülke süratlice harekete geçti. Türkiye dahil birçok ülke, tedbirler çerçevesinde Güney Afrika’yla deniz, kara ve hava yolu ulaşımını askıya aldı. Fakat tedbirlerden evvel varyant İsrail, Güney Kore ve Avrupa‘ya ulaşmıştı.

BioNTech, Omicron varyantı için 100 günde aşı üretecek

Pandemi kahraman ilaç şirketleri BioNTech, Pfizer ve Moderna açıklamalar yaptı. Hasret Türeci ve Uğur Şahin‘in şirketi BioNTech, mevcut koronavirüs aşısının kelam konusu yeni varyanta karşı tesirli olup olmadığını iki hafta içinde öğreneceklerini açıkladı.

(Foto: Andrej Ivanov/AFP)

ABD merkezli ilaç şirketi Moderna ise, Omicron varyantı için destek doz geliştireceğini duyurdu. Bununla birlikte, BioNTech de yeni bir aşı üretebileceklerini söyledi. Şayet yeni COVID-19 varyantı mevcut aşının antikorlarından kaçıyorsa, BioNTeh 100 gün içinde yeni aşı üretecek.

Bilindiği üzere, Almanya merkezli BioNTech, ABD merkezli ilaç üreticisi Pfizer ile COVID-19 aşısı geliştirmişti. Bu aşı, koronavirüse karşı yüzde 95’in üzerinde muhafaza sağlıyor. Lakin The Guardian‘ın haberine nazaran, Omicron varyantı çok fazla sayıda mutasyon taşıdığı ve süratli bulaştığı için tasaya neden oldu.

İlaç şirketleri elini çabuk tutmaya çalışıyor

BioNTech, Omicron varyantı üzere virüs çeşitlerine karşı esasen temkinli olduklarını vurguladı. Aylardır mevcut aşıların antikorlarından kaçabilecek varyantları göz önünde bulundurarak yeni araştırmalar yaptıklarını belirtti. BioNTech, mRNA aşısını 6 hafta içinde yeni varyanta uyarlayabileceğini açıkladı.

Moderna’nın CEO’su Stéphane Bancel da misal bir açıklama yaptı. Bancel, “En başından beri,virüs geliştikçe proaktif olmamızın zarurî olduğunu söyledik. Omicron varyantındaki mutasyonlar tasa verici. Birkaç gündür bu varyantı ele almak için mümkün olduğunca süratli hareket ediyoruz.” dedi. Ayrıyeten COVID-19 aşıları geliştiren Johnson & Johnson ve Oxford/AstraZeneca üzere öbür gruplar de bu mevzu üzerinde çalışmaya başladı.

Pekala, bilim insanları Omicron varyantı için neden telaşlı? Zira varyant, mevcut aşıların hedeflediği spike proteini üzerinde çok yüksek sayıda mutasyona sahip. İnsan bağışıklık sistemleri, spike proteinindeki birkaç farklı yeri gaye alan çeşitli antikorlar üretir. Bu nedenle, spikedan bir modül değişse bile bir aşı tekrar de tesirlidir. Lakin B.1.1.529‘da, antikorların hedeflediği çabucak hemen tüm yerler değişmiştir. Yani aşılardan kaçması mümkün.

SDN Yorumları 0 Yorum

Yorum Yap İptal

Bir dahaki sefere yorum yaptığımda kullanılmak üzere adımı, e-posta adresimi ve web site adresimi bu tarayıcıya kaydet.

Δ

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog