GTA serisi ne kadar sürecek? CEO’dan cevap geldi

Her hoş şeyi bir sonu vardır. GTA serisi her ne kadar GTA Trilogy: The Definitive Edition ile prestijini biraz zedelemiş olsa da seri genel manada bir efsane. Oyun dünyasının neredeyse tamamının sevdiği bu serinin ne vakit sona ereceğine dair bir soru, Take-Two CEO’sunun kulağına gitti. Rockstar Games’in bünyesinde barındığı Take-Two’nun CEO’su, serinin ne vakit biteceği sorusuna göndermeli bir yanıt verdi.

GTA serisi, ‘James Bond sinemaları kadar’ sürecek

GTA serisi hakında en çok kelam hakkı olan ismin Take-Two CEO’su Strauss Zelnick olduğunu söyleyebiliriz. Zelnick’e nazaran GTA serisi, James Bond sinemaları üzere. James Bond karakteri birinci olarak 1962’de beyaz perdeye taşınmıştı ve o yıldan beri aralıklarla yeni sinemalar çekiliyor. Hatta en son sineması 2021 yılında vizyona girdi. CEO’nun açıklamasından anlıyoruz ki GTA serisinin sonunun olacağını söylemek çok güç. Muhtemelen uzun yıllar boyunca bu seri evrimler geçirse de bizimle kalacak.

Birinci GTA oyunundan bu yana çok şey değişti. İşin aslına bakarsanız birinci Grand Theft Auto oyunu ile Grand Theft Auto V’in birbirinden çok farklı olduğu yorumunu yapabilirsiniz. O denli ki oyunların teması ve ana fikri bile birebir kalan isme karşın çok değişti. Tahminen de 50 yıl sonra metaverse’deki GTA cihanında tren misyonunu tekrar yapıyor oluruz.

Serinin hayranlarının da istediği üzere GTA serisi, bir oyundan fazla kültür olarak ortamızda kalacak. Şu an pek çok oyuncu 2050 yılını düşünmek yerine GTA 6‘yı düşünüyor olsa da bu serinin uzun yıllar daha ortamızda olacağını bilmek hoş.

En makus senaryo: GTA serisi ticari çıkarların kurbanı olabilir

2021 yılında GTA serisinin geleceği için konuşmak pek mantıklı değil. Lakin -Star Wars gibi- gidişatı James Bond sinemalarına dönen üretimler genelde daima kalite kaybederek ilerledi. Bugünlerde şirketler, ticari çıkarları için oyunları, sinemaları ya da kitapları tekraren devam ettiriyor.

Rockstar Games de bu bahiste berbat prestiji olan şirketlerden biri. Örneğin, GTA 5 her ne kadar yeterli bir oyun olsa da 2014 yılında çıkan GTA Online’ı hala devam ettirmeye çalışıyor. Şayet serinin hayranlarından biriyseniz size bir sorumuz var: GTA serisi tadında bırakılmalı mı, yoksa onu kalitesiz haliyle bile oynar mısınız?

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog