Google’ın kurucuları neden Jeff Bezos kadar tanınan değil?

Amerika‘da şayet Silikon Vadisine giderseniz yahut orada çalışıyorsanız, aslında teknoloji dünyası içinde Google‘ın kurucuları olan Larry Page ve Sergey Brin‘in epeyce tanınan olduğunu görebilirsiniz. Lakin bu bölgenin hudutları içerisinden çıktığınız anda Steve Jobs, Mark Zuckerberg, Bill Gates ve Jeff Bezos kadar ünlü olmadıklarını görebilirsiniz.

Şirket, 4 Eylül 1998 tarihinde Larry Page ve Sergey Brin tarafından, Stanford Üniversitesi‘nde doktora öğrencisi oldukları sırada özel bir şirket olarak kuruldu. 19 Ağustos 2004 yılında halka arz edilmesinin akabinde, Eric Schmidt’le 2024’e kadar sürecek 20 yıllık bir birlikte çalışma mutabakatı imzalandı. O günden beri her şey yolunda gitmiş üzere gözüküyor. Pekala tanınan olmalarının önündeki sebep ne oldu?

Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin neden tanınan olamadı?

Bu hususla alakalı birden fazla fikir bulunuyor. Bunlardan birincisine nazaran Steve Jobs, Mark Zuckerberg, Bill Gates ve Jeff Bezos üzere isimler, kurmuş oldukları şirketlerin CEO‘su oldular. Bu sayede şirketleri yıllar içerisinde popülerleşirken bu durumdan nasiplerini aldılar. Lakin Google’ın kurucuları daha tecrübeli birinin şirketin CEO’su olması gerektiğini düşündükleri kendileri yerine Eric Schmidt‘i başa getirdiler.

Larry Page ve Sergey Brin, şirketin ardındaki kapalı beyinler halini alırken, her daim ön planda olan Schmidt, Google‘ın yüzü haline geldi. Öteki isimlerde de gördüğümüz üzere, şayet gereğince başarılı bir başkansanız, kendi teşebbüsünüzün CEO’su olmak sizi toplumun gözünde çok daha yüksek bir statüye getirecektir. Hatta kestirimlere nazaran şu anda liderlik koltuğunda kurucu ortaklardan biri oturuyor olsaydı, bilinen öteki isimlerden çok daha ünlü olması kaçınılmaz olacaktı.

Jobs, Zuckerberg, Gates ve Bezos üzere isimlerin hepsi, şirketlerini kurduklarında 30 yaşlarının altında ve tecrübesiz birer gençti. Lakin ellerine geçen fırsatı geri tepmediler. Natürel Apple‘ın kurucusu Jobs, şirkete 2. gelişinde isminden daha çok kelam ettirdi. Ancak onun rekabet ettiği idare heyeti da kimsede yoktu. Hatta pek çok insan, Jobs’ın şirket içerisinde başa gelebilmek için adeta savaştığı koltuğu, Google’ın kurucularının kendi elleriyle teslim ettiğini düşünüyor.

Rekabet ve Hollywood’un gücü

Steve Jobs ve Bill Gates ortasında yaşanan atışmaları hatırlamayan yoktur. Emsal bir formda Zuckerberg‘de 2000’lerin başlarından itibaren pek çok rakibiyle sataşmaların içerisinde bulundu. Hatta son periyotta Twitter tarafından tenkit yağmuru altına alınmış durumda. Bu sebeple isminden devamlı kelam ettirebiliyor. Lakin Google kurulduğu günden itibaren uslu çocuk üzere kendi köşesinde şirketin gelişimine odaklandığı için kullanıcılar tarafından çok fazla gündeme getirilmiyor.

Doğal Hollywood faktörünü de unutmamak lazım. Yıllar içerisinde Steve Jobs, Bill Gates ve Mark Zuckerberg hakkında sinemalar yapıldı. Bu sayede kullanıcılar ve yatırımcılar beyaz perde de şirketlerin nasıl kurulduğunu ve kurucularını yakından tanıma talihini elde ettiler. Fakat bilindiği kadarıyla Google cephesi, geçmiş periyotta kendilerine gelen bu teklifleri geri çevirdi.

Tüm bunlara ek olarak, Gates ve Zuckerberg’ün hayır işlerinde ve istekli çalışmalarda epey etkin roller edindiğini unutmamak lazım. Örneğin geçtiğimiz yıllarda Gates ve eski eşinin isimleri her ay farklı bir projeyle anılıyordu. Emsal bir formda Zuckerberg ve eşi de sık sık bu bahiste gündeme geliyor. Hatta iki tarafında oluşturduğu yardım fonları ve vakıflar hala daha faal rol oynuyorlar. Bu sebeple artık isimlerinden kelam ettirmek için efor sarf etmeseler bile gündeme geliyorlar.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog