Forza Horizon 5 hangi platformda daha düzgün görünüyor?

Microsoft ve PlayGround Games tarafından geliştirilen esaslı oyun serisi Forza Horizon, serinin beşinci üretimiyle kısa mühlet sonra tüm oyunculara sunulacak. Xbox One, Xbox One X, Xbox Series X|S ve PC platformları için piyasaya sürülecek olan Forza Horizon 5 için kapsamlı bir karşılaştırma görüntüsü yayınlandı.

Forza Horizon 5 her platformda uygun bir tecrübe sunuyor

ElAnalistaDeBits isimli YouTube kanalı, üretimi her platformda farklı ayrı deneyerek 26 dakikalık uzun bir karşılaştırma görüntüsü yayınladı. Her ne kadar oyun bütün platformlarda adeta nefes kesici dursa da en yüksek ayarlarda PC ve Xbox Series X versiyonları başkalarından bariz bir biçimde ayrılıyor.

Üstteki görüntüye göz atarsanız, özelllikle kalite modu açıldığında, -ışın izleme modununda etkisiyle- Xbox Series X ve PC’de oyun adeta nefes kesici görünüyor. Buna rağmen, kalite modu açıldığında oyun 30 FPS’ye sabitleniyor. Durağan bir oyunda 30 FPS çok dikkat alımlı olmasa da Forza üzere tempolu bir yarış oyununda bu derece düşük bir ekran tazeleme suratının biraz göz yorucu olduğunu kabul etmek gerek.

İşte Forza Horizon 5 karşılaştırmasıyla ilgili notlar:

  • Xbox Series’te performans modunun açılması gölge kalitesi, yansımalar ve etraf öğelerinin yoğunluğu üzere birçok şeyi etkiliyor.
  • Xbox Series X’in kalite modu, en yüksek ayardaki PC ayarlarına denk görsellik sunuyor.
  • Xbox One/X versiyonları daha düşük kalitede yansımalar kullanıyor ve yansımalar Series X/S’in performans moduna denk geliyor.
  • Oyunun bütün versiyonları, vadettiği FPS kıymetini eksiksiz bir oranda sunuyor. Rastgele bir FPS düşüşü yaşanmıyor.
  • Horizon 5’in Xbox One X versiyonunda 60 FPS’lik performans modu yer almıyor.
  • Xbox One versiyonunda başkalarına oranla çok daha az NPC var ve çizim arası çok daha makûs.
  • Oyunda ışın izleme teknolojisi yalnızca Forzavista’yı kalite modunda kullanırken kullanılabiliyor. Bu özellik yalnızca Xbox Series ve PC versiyonlarında mevcut.

Pekala sizler yayınlanan karşılaştırma görüntüsü hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüntünün üretimcisinin düştüğü notlara katılıyor musunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog