Fenomenlerin de ortalarında bulunduğu 16 kişi tutuklandı!

Ortalarında toplumsal medya fenomenlerinin de bulunduğu 16 kişi tutuklandı. Kelam konusu tutuklama kararı dolandırıcılık kabahati için verildi. Hata şebekesinin, ödül kazandığını belirtip mükafatın “vergisini” talep ederek insanları dolandırdığı öne sürüldü.

Tutuklananlar ortasında Simge Barankoğlu ve Yeşim Aydın da yer alıyor

T24’ün haberine nazaran, İzmir Vilayet Emniyet Müdürlüğü Siber Hatalarla Çaba Şubesi, toplumsal medyada para mükafatı kazandığını belirtip, mükafatın vergisini vatandaşlardan talep eden hata şebekesine ihbar üzerine soruşturma başlattı. Kelam konusu güvenlik güçleri, hata şebekesinin vatandaşları toplumsal medya üzerinden oynanan oyundan para mükafatı kazandıkları ancak bir ölçüde vergiyi vererek mükafatı alabilecekleri palavrasıyla kandırdığını tespit etti.

Polis, 10 Kasım‘da eş vakitli düzenlenen operasyonlarda ortalarında toplumsal medya fenomeni Simge Barankoğlu ve Yeşim Aydın‘ın da bulunduğu 18 kişiyi göz altına aldı. Barankoğlu ve Aydın’ın da ortalarında bulunduğu 16 kişi tutuklanırken 2 kişi özgür bırakıldı.

Yeşim Aydın

Tutuklanan Barankoğlu’nun sözü ise şu halde, “Sosyal medya fenomeniyim. Geçimimi reklam alarak sağlıyorum. Soruşturmaya bahis bu hareket de öteki reklamlar üzereydi. Ben tarafları ve müştekileri tanımıyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

Bir öbür tutuklanan toplumsal medya fenomeni Yeşim Aydın’ın tabiri ise şu halde, “Geçimimi toplumsal medyada reklam yaparak sağlıyorum. Bu şahıslar benimle temasa geçip reklam vermek istediklerini söyledi. Ben de işim bu olduğu için kabul ettim. Bu türlü bir dolandırıcılık cürmünün işlendiğini bilseydim asla kabul etmezdim. Bana verilen isim ve soyadlarının düzmece olduğunu emniyette öğrendim. Kimseyi dolandırmak için çalışmadım. Müştekilerin hiçbiri ile irtibata geçmedim, para istemedim. Yalnızca reklam fiyatı aldım. Çok üzgünüm” dedi.

Tutuklanan iki toplumsal medya fenomenlerinin ne vakit yargı karşısına çıkacağı şimdi aşikâr değil.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog