Facebook’tan Instagram hesabını silme süreci nasıl yapılır?

Facebook’tan Instagram hesabını silme süreci, iki toplumsal medya platformunun en baş karıştırıcı noktasının başında geliyor. Bunun sebebi, Facebook yahut Instagram uygulamasında direkt “hesap kontağı kaldırma” butonu olmamasından kaynaklanıyor.

Facebook ve Instagram hesaplarını birbirine bağladığınız vakit, ‘Hesaplar Merkezi’ otomatik olarak etkinleşiyor. Burada çapraz kontağı olan profillerinizi görebiliyorsunuz. İsterseniz Facebook-Instagram ortası profil fotoğrafı ve gönderi senkronizasyonunu açıp kapatabiliyorsunuz. Biz bu rehberimizde Facebook ve Instagram teması kaldırma konusu üzerinde duracağız.

Facebook’tan Instagram hesabını silme

Facebook, Instagram, Messenger hesaplarını birleştirmek hedefiyle hayata geçirilen Hesaplar Merkezi öncesinde; Instagram uygulamasında ‘Bağlı Hesaplar’ ismi verilen bir kısmı bulunuyordu. Buradan tek tuşla hesabınızı Facebook’a bağlayabiliyordunuz, dilediğiniz vakit da ilişkiyi kaldırabiliyorsunuz.

Hesaplar Merkezi’nin kullanıma sunulmasıyla birlikte Facebook ve Instagram ortasındaki ilişkiyi kaldırmak da kolaylaştı. Tüm adımları fotoğraflarla destekleyerek ayrıntılı bir formda anlattık. Android yahut iOS akıllı telefonunuzdan Instagram’ı açın ve basamakları takip edin.

  • Profilinizi açın.
  • Ayarlar kısmına giriş yapın.
  • Alt kısımdaki “Hesaplar Merkezi” seçeneğine tıklayın.
  • Hesaplar Merkezi açıldıktan sonra karşınıza gelen “Hesaplar ve profiller” kısmına dokunun.
  • Burada birbirine bağlı olan Facebook, Instagram ve öteki tüm hesaplarınızın listesini göreceksiniz.
  • Instagram hesabınızı Facebook’tan ayırmak yani bağımsız hale getirmek istediğinizden ötürü ekrandaki “Instagram” yazısına tıklamanız gerekiyor.
  • Akabinde, Hesaplar Merkezi sahiden Facebook’tan Instagram hesabını silme sürecini isteyip istemediğinizi size soruyor.
  • Şayet onaylıyorsanız sayfanın alt kısmındaki “Hesaplar Merkezi’nden kaldır” butonuna tıklayın.
  • Bilgilendirmeleri de okuduktan sonra son sefer “…. Hesabını Kaldır” seçeneğine tekrar dokunun. Ardından süreciniz tamamlanacaktır.

Facebook’tan Instagram hesabını silme sürecini tamamladıktan sonra, Instagram için yeni bir şifre oluşturmanız gerekiyor. Aksi halde profilinize erişiminizi büsbütün kaybedebilirsiniz. Bu türlü bir sıkıntıyla karşılaşmamak için Instagram ayarlarını açın ve Güvenlik kısmına girin. Üst kısımdaki ‘Şifre Oluştur’ butonuna tıklayın, akabinde açılan sayfada dilediğiniz şifreyi seçin.

Şifre oluşturduktan sonra artık Facebook’a muhtaçlık duymadan Instagram hesabınıza bağımsız olarak giriş yapabilirsiniz.

Buradan Instagram hesabınız için yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.

Facebook ve Instagram irtibatı kaldırma sürecini tamamladınız. Bu noktada bilmeniz gereken çok değerli bir ayrıntı daha var. Instagram hesabınızda kayıtlı olan e-posta adresi, Facebook’takinin birebir birebiri olabilir. Hasebiyle şayet o e-postayı kullanmak istemiyorsanız Instagram’daki Profili Düzenle kısmına girin ve “Kişisel Bilgiler Ayarları”ndan değiştirin.

Bu durumun birebiri telefon numarası için de geçerli. Şahsî bilgiler kısmında gözüken telefon numaranızı dilediğiniz biçimde değiştirmeyi unutmayın. Basamakları tamamladıktan sonra Instagram hesabınız Facebook’tan bağımsız hale gelecektir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog