Facebook yatırımcısı, Metaverse projesini yerden yere vurdu!

Amerikalı ünlü iş insanı ve Facebook’un birinci devrindeki en büyük yatırımcılarından Roger McNamee, BBC ile yaptığı röportajda şirketin yeni periyot planlarına değindi. Geçtiğimiz ay düzenlenen aktiflikte tanıtılan Metaverse projesi hakkında da konuşan McNamee, projenin hiçbir vakit hayata geçmemesi gerektiğini savundu.

McNamee: “Metaverse baştan sona makus bir fikir!”

Geçtiğimiz Ekim ayında düzenlenen ve Facebook sahibi / CEO’su Mark Zuckerberg tarafından gerçekleştirilen Facebook Connect 2021 aktifliğinin yankıları hala sürüyor.

Şirketin çatı isminin Meta olarak değiştirildiği ve internetin geleceği olarak da isimlendirilen, sanal gerçeklik eksenli Metaverse projesinin tanıtıldığı lansman sonrası birçok farklı görüş ortaya atıldı. Kimi kesim Metaverse projesinin gelecekte tüm toplumsal medyanın yerini alabileceğini düşünürken, bazıları de sanal gerçeklik teknolojisinin şimdi buna hazır olmadığı görüşünde birleşti.

Görünen o ki Facebook’un erken vakit yatırımcılarından, ünlü iş insanı Roger McNamee, projenin başarısız olacağı görüşünde…

BBC ile yaptığı bir röportajda mevzuyla ilgili fikirlerini paylaşan McNamee, Facebook’un milyarlarca dolarlık yatırım yaptığı projeyi distopik ve hiçbir vakit gerçekleşmemesi gereken bir proje olarak niteleyen McNamee, kanun koyucuların Metaverse projesinin hayata geçmesini engellemesini istedi. Facebook yatımcısı, ünlü toplumsal medya platformunun bu güne dek verdiği hasarın onarılamaz boyuta geldiğini tez etti.

İşte McNamee’nin proje hakkındaki görüşleri:

“Bu makus bir fikir ve hepimizin oturup buna olağanmış üzere bakmamız herkesi endişelendiriyor olmalı. Facebook’un distopik bir metaverse yaratmasına müsaade verilmemeli. Bir düzenleyicinin yahut siyasetçinin, Facebook’un Metaverse alanında çalışmasına yahut kripto para borsasına girmesine müsaade vermesine imkan yok.

Facebook kendi seçimlerini yapma hakkını çoktan kaybetmiş olmalıydı. Şirketin yaptığı her şey için onay verici pozisyonunda artık birileri yer almalı. Bu güne dek yol açtıkları hasar hesaplanamaz durumda.”

Roger McNamee

Pekala sizler McNamee’nin görüşleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce de Metaverse projesi başarısız mı olacak? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog