Facebook Türkiye, silinen Filistin paylaşımıyla ilgili konuştu!

Facebook’un Türkiye’den sorumlu yöneticisi Azzam Alameddin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Dijital Mecralar Komisyonu’nda bir konuşma gerçekleştirdi. Geçtiğimiz aylarda Selçuk Bayraktar’ın Filistin paylaşımının Instagram tarafından silinmesine de değinen Alameddin, yaşanan durumun bir kusurdan ibaret olduğunu savundu.

Alameddin: Filistin paylaşımı kusur sonucu silindi

Türkiye’de bir ofis ve temsilcilik açma konusunda geçtiğimiz aylarda farklı açıklamalar yapan Facebook (yeni ismiyle Meta) cephesinden bahisle ilgili yeni bilgiler geldi. Türkiye’nin Facebook için çok kıymetli bir ülke olduğunu belirten Alameddin, Türkiye’de ofis açmaya karar verdiklerini ve Facebook’un yeni periyotta Türkiye’de alanda olma kararı aldığını açıkladı.

Geçtiğimiz Mayıs ayında, Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Mescid-i Aksa’da çıkan yangın sonrası bu durumu kutlayan İsrailli vatandaşların görüntüsünü paylaşmıştı. Bayraktar’ın paylaşımı kısa bir mühlet sonra ‘nefret söylemi’ gerekçesiyle silinmişti. Gönderinin silinmesi sonrası bir açıklama yayınlayan Bayraktar, toplumsal medya platformuna, ‘Sizin fikir özgürlüğü, insan hakları diyen ikiyüzlülüğünüz batsın’ diyerek seslenmişti.

Bugün gerçekleştirilen Dijital Mecralar Komisyonu’nda, Kuzey Afrika ve Türkiye’den Sorumlu Yöneticisi Azzam Alameddin’e bu hususla ilgili de bir soru soruldu. Paylaşımın niçin silindiği üzerine bir açıklama yapan Alameddin, kullanıcıların güvenliğine ve tabir özgürlüğüne ehemmiyet verdiklerini belirtti.

Kendisinin de Filistin’e hayli yakın olduğunu belirten Facebook yetkilisi, Bayraktar’ın paylaşımının bir otomasyon kusuru nedeniyle silindiğini tez etti. O periyotta, nefret söylemi nedeniyle çeşitli hashtag’lerin bloke edildiğini belirten yetkili, Bayraktar’ın gönderisinin de bu engelleme nedeniyle silindiğini söyledi. Facebook yetkilisi, bu tip yanılgıların yeni devirde azaldığını açıkladı.

İşte Facebook Türkiye sorumlusu Alameddin’in açıklamaları:

“Filistin, orası benim bölgem. Meta ile çalışmaya başladığımdan beri o bölge benim sorumluluğumda. Her vakit biliyoruz ki bu süreç yüzde yüz yanlışsız olmayabilir. Lakin biz doğrusunu yapmaya çalışacağız. Daima düzgünleştirmeye devam edeceğiz. Yanlışlar olmuş olabilir. Filistin olayında kusurlar oldu. Otomasyon yanılgısı oldu hashtag bloke edildi. Bu otomasyon kusuruydu. Hashtag bloke edilince Al Aksa Camii ile ilgili tüm postlar da otomatik olarak bloke edildi. Bu bir küsurdu, dediğim üzere otomasyon kusuruydu. Artık bu yanılgılar azalmaya başladı.

Daha sonra bu bloke ile bir arada sistem biraz karıştı. Instagram’dan bahsediyorum bu ortada. Artık siz Instagram’da bir içerik paylaştınız diyelim, yepyeni değilse şayet Instagram’ın bağlantı biçimi şöyle; daha çok orjinal içeriğe odaklanmak ister. Yani paylaşırsınız paylaşırsınız o denli olunca da öncelik sırasını aşağıya düşürebilir bazen. Al Aksa Camii’nde bu sorun iki katına çıktı. Otomasyon sorunu iki katına çıktı. Filistin olayından sonra bir dizi harekette bulunduk. Otomasyon sistemimizi daha düzgün geliştirebilmek için birçok da adım attık.”

Azzam Alameddin

Pekala sizler Facebook’un Türkiye’de ofis açma kararı ile ilgili ve Filistin paylaşımının silinmesiyle ilgili neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog