Facebook, perakende mağazacılık için kolları sıvadı!

The New York Times‘ın yaptığı habere nazaran, yakın vakitte çatı şirketi Meta‘yı tanıtan Facebook, gözünü perakendeciliğe dikmiş durumda. Açacağı yeni mağazaların yoğunlukla Metaverse tarafına yönelik olması bekleniyor. Lakin şirketin CEO‘su Mark Zuckerberg bu tip mevzularda ekseriyetle beklenmeyeni yapmaya çalışıyor. İşte şirketin birinci mağazasıyla ilgili bilinen detaylar…

Facebook, Metaverse’e dört kolla sarılıyor!

Ortaya çıkan bilgilere nazaran Facebook yöneticileri, bu perakende mağazacılık fikrini geçtiğimiz yıl ortaya koyuyor. Lakin bu proje, uzun bir mühlet boyunca şirketin yine markalaşması beklenerek art planda tutuluyor. Geçtiğimiz günlerde de şirket, Meta çatısı altında girdikten sonra, bu mevzu tekrar gündeme gelerek sürat kazanıyor.

Tezlere nazaran Meta tarafından tasarlanan mağazanın birinci hali, müşterileri merak ettirerek ve de yakın hissettirerek kendine çekmeye çalışacak. Minimal ve çağdaş dizaynların beklendiği yeni mağazalarda “güzel geldiniz” ve “tarafsız tecrübe” üzere farklı konseptlerin olacağı söyleniyor. Bu sayede kullanıcılar VR başlıklarını birinci defa deneyimlediklerinde yeni bir dünyayı keşfediyormuş hissini yaşayacak.

Şirket, şu ana kadar mağaza zincirleri için bir kaç isim belirlemiş olsa da şimdi kesin bir isimlendirme yapılmadı. Liste içerisinde Facebook Hub, Facebook Commons, Facebook Innovations, Facebook Reality Store ve From Facebook üzere seçenekler mevcut. Lakin birinci sırada Facebook Store‘un olduğu söyleniyor.

Meta‘nın CEO‘su Zuckerberg, tekrar isimlendirmenin ve tek çatı altında toplanmanın şirket tarihinin bir sonraki kısmının tabanını hazırladığını söyledi. Attığı birinci adım da perakendecilik kesimine girmek oldu. Ayrıyeten The Times‘a nazaran açılması beklenen bu mağazaların birinci gayesi, dünyayı daha açık ve temaslı bir hale getirmek olacak.

Başlangıçta şirketin yeni mağazalarını sadece Burlingame ve etrafındaki vilayetlere açması bekleniyor. Lakin alışılmış ki de Meta, bir kaç yıl içerisinde yapılan yatırımları artırarak California dışına çıkmayı planlıyor. Bilhassa söylenene nazaran, Metaverse‘ü 3.5 milyara yakın bir kullanıcıyla buluşturması hedefliyor.

Toplumsal medyada tersliği tekrar gündem oldu!

Bu haftanın başında Facebook, kamuoyunu rahatlatmak ve tasaları azaltmak için, 1 milyardan fazla kullanıcının yüz tanıma verisini sileceğini söyledi. Lakin bu yapılan açıklamanın akabinde Meta‘nın birebirini yapmayacağı, hatta şirketin bu biyometrik bilgileri Meta bilgi deposuna entegre etmeye çalıştığı bilgisi paylaşıldı.

Bu durumun akabinde kullanıcıların büyük bir çoğunluğu, şirketin geçen hafta yaptığı açıklamayla birlikte, kendilerini kandırdığını söyledi. Bahisle alakalı tartışmalar sürerken, toplumsal medya üzerinde 2020‘nin başlarından beri gördüğümüz Facebook‘un ferdî dataları sattığı savı tekrar gündeme geldi.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog