Facebook, içerik üreticileri için kesenin ağzını açtı!

Toplumsal medya platformu Facebook, Clubhouse rakibi Canlı Ses Odaları özelliğini kullanıma kısmen sundu. Haziran ayında ABD’de kullanıcılara açılan bu servis için şirket, kesenin ağzını açıyor. Son haberler, teknoloji şirketi Meta‘ya bağlı olan Facebook’un bu özelliğin kullanımını artırmak için önemli paralar dağıttığını ortaya koydu.

Bununla birlikte, platformun ses odalarında sanatçı Miley Cyrus ve komedyen Sherry Cola üzere epey tanıdık yüzler de var. Fakat bu ünlülere bir ödeme yapılıp yapılmadığı konusunda hala bilgi yok.

Facebook, Canlı Ses Odaları için 50 bin dolar ödüyor

Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, Temmuz ayında dikkat çeken bir açıklama yaptı. Zuckerberg, 2022’nin sonuna kadar içerik oluşturuculara 1 milyar dolar ödeyeceğine kelam verdi. Görünüşe nazaran de şirket, bu kelamı yerine getirmeye çalışıyor. Çünkü The Information, bu paranın bir kısmının nasıl harcandığını açıkladı.

Facebook, Canlı Ses Odaları için önemli harcama yapıyor. Haber kaynağı, bu bahis hakkında platformun mutabakata vardığı içerik üreticileri ile görüştüğünü açıkladı. Akabinde, “Facebook, müzisyenlere ve başka içerik oluşturuculara beş aylık canlı ses içeriği için oturum başına 10 bin ila 50 bin ABD doları ortasında bir fiyat ödemeyi teklif ediyor. Ayrıyeten konuklar için de yaklaşık 10 bin ABD doları ödeme yapmayı kabul ediyor.” denildi.

Toplumsal medya platformu, içerik oluşturucuların en az 30 dakika uzunluğunda dört ila altı oturuma konut sahipliği yapmasını istiyor. Bu ortada, kelam konusu özellik Clubhouse’a rakip.

Bunun yanı sıra Meta aslında bu taktiği sahip olduğu başka platformlarda da yapıyor. Örneğin, Instagram, TikTok’a rakip Reels özelliğini artırmak için içerik oluşturuculara 35 bin dolara kadar ödeme yapıyor. Fakat bu taktik öbür platformlarda da yaygın. Yalnızca Meta biraz daha yüksek ödemeyi gözden çıkardı.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog