Elon Musk, Starship yörünge uçuşu için tarih verdi

Crew-2 vazifesini muvaffakiyetle tamamlayan SpaceX, yeni test ve vazifeler için hazırlıklara devam ediyor. SpaceX CEO’su Elon Musk, yeni kuşak Starship roketinin birinci görünge uçuşu ile ilgili açıklama yaptı.

Uzay sanayisinde hayli âlâ bir pozisyonda olan SpaceX, başarılı çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Türkiye ile de ortak çalışma yürüten SpaceX, Birinci ulusal haberleşme uydusu Türksat 6A fırlatma misyonunu üstlendi.

Yeni kuşak Starship roketinin yörünge uçuş tarihi aşikâr oldu

Ulusal Bilim Akademileri Uzay Çalışmaları Konseyi ve Fizik ve Astronomi Kurulu’nun gerçekleştirdiği toplantıda konuşan Elon Musk, “İlk yörünge fırlatmasına çok yakınız.” tabirlerini kullandı.

Federal Havacılık Yönetimi tarafından verilecek onayı bekleyen SpaceX, birinci yörünge uçuşunu Teksas’ta bulunan Boca Chica tesislerinde gerçekleştirecek. İkinci düzey Starship uzay aracı ve birinci düzey Muhteşem Heavy güçlendiriciden oluşan rokette 6 adet Raptor moturu bulunuyor.

Yüksek irtifa uçuş testleri gerçekleştirilen Starship, test uçuşları sırasında havada güzel performans ile dikkat çekti. Birkaç sefer dik inme konusunda sorun yaşayan roket, Mayıs 2021’deki en son uçuşunu muvaffakiyetle tamamladı.

Birinci lansmanını 29 Raptor motoruyla gerçekleştireceği bilinen Harika Heavy güçlendirici, Starship roketi ile birlikte test uçuşlarına devam edecek. Toplam 120 metre yüksekliğe sahip olan Üstün Heavy ve Starship, NASA’nın SLS roketinden yaklaşık 9 metre daha uzun.

72 MegaNewton ile büyük itme gücüne sahip olduğu belirtilen roket, 50 yıl evvel astronotları Ay’a gönderen Satürn V aracının iki katından daha fazla güç ile karşımıza çıkıyor. Starship’in mevcut roketlerden daha ağır yükleri taşıyabileceğini belirten Musk, Ay ve Mars başta olmak üzere Güneş sistemindeki birçok yeri ziyaret edecek.

Ocak 2022’de gerçekleştirileceği açıklanan mürettebatsız yörünge uçuşu, Starship fırlatıldıktan yaklaşık 3 dakika sonra Harika Heavy güçlendiriciden ayrılacak. Hawaii yakınlarındaki suya iniş yapacağı belirtilen uzay aracının bir sonraki testlerde karaya dik olarak indirileceği açıklandı.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog